Lasy są ciekawym miejscem nie tylko ze względu na występującą tam faunę i florę, ale także historię. We wtorek (21 listopada) na temat dyskutowali leśnicy, podczas konferencji zorganizowanej w Geonaturze Kielce.
O kulturotwórczej roli lasu opowiadał prof. dr hab. Andrzej Grzywacz z wydziału leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podkreślił, że często nie zastanawiamy się jak wiele rzeczy, które się wokół nas znajdują pochodzi z lasu.
– Większość instrumentów muzycznych jest z drewna, każda kartka papieru jest cząstką przetworzonego lasu. Za mało o tym dzieciom mówimy. Wydaje się, że to takie proste, że papier kupuje się w sklepie, a gdzieś to najpierw musiało urosnąć. Naszym obowiązkiem jest o tym przypominać. Las to natchnienie poetów, muzyków i źródło legend. Wiele elementów tworzących polską kulturę miało początek w lesie. Często o tym nie pamiętamy – podkreśla.
Jednym z prelegentów był także dr Cezary Jastrzębski, regionalista i wykładowca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Naukowiec zauważa, że w województwie świętokrzyskim znajduje się wiele obiektów o znaczeniu krajowym, europejskim i światowym.
– Mamy jeden z 16 w Polsce obiektów, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zagraniczny turysta często szuka takich miejsc. Wybiera je dlatego, że wie, że jest to coś niezwykle ważnego. Takim miejscem są Krzemionki – mówi.
Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zauważa, że dzisiejsze spotkanie to wymiana doświadczeń i nauka.
– Czerpiemy z doświadczeń i historii poprzedników. Robimy wszystko, aby jak najlepiej gospodarować zasobami leśnymi – podkreśla.
Podczas dzisiejszego spotkania zostały wręczone także Odznaki Honorowego Polskiego Towarzystwa Leśnego i legitymacje nowym członkom Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego.