Polskie Radio Kielce przygotowuje serię audiobooków z tekstami m.in. „Kazań świętokrzyskich”, dziełami Wincentego Kadłubka i Jana Długosza, „Fraszkami” Jana Kochanowskiego, a także powieściami Stefana Żeromskiego, Witolda Gombrowicza i Wiesława Myśliwskiego.
Dzieła, które zostały wybrane do nagrań, mają związek bądź zostały stworzone przez autorów związanych z regionem świętokrzyskim. Do tej pory nagrano „Kazania Świętokrzyskie”, które czyta Jerzy Zelnik, „Kroniki dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego, „Krótką rozprawę między trzema osobami” Mikołaja Reja w interpretacji Janusza Głogowskiego oraz „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” czytane przez lektorów związanych z Radiem Kielce.
– Z regionem świętokrzyskim związanych jest wielu znakomitych pisarzy. Chcemy te dzieła udostępnić, przypomnieć. W naszych planach są jeszcze nagrania między innymi wybranych dzieł Jarosława Iwaszkiewicza, Witolda Gombrowicza oraz Wiesława Myśliwskiego – mówi Janusz Knap, prezes Polskiego Radia Kielce.
Nagrania zostaną udostępnione na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej wielkaliteratura.online.
– Poza audiobookami udostępnimy także materiały archiwalne Radia Kielce, wśród których znajdują się między innymi nagrania „Krzyżaków” i „Rodziny Połanieckich” Henryka Sienkiewicza oraz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego – podkreśla Janusz Knap.
Wszystkie zamieszczone materiały będą udostępnione do odsłuchania bezpłatnie. Prezentacja pierwszego z audiobooków, czyli „Kazań świętokrzyskich”, odbędzie się 24 listopada o godzinie 17.30 w siedzibie Polskiego Radia Kielce. Gościem spotkania będzie Jerzy Zelnik. Zaproszenia do udziału w wydarzeniu rozdawane są w audycjach Radia Kielce.
– To nie była zabawa rytmem, rymem. Musiałem zagłębić się w każde słowo i każdy tekst Psalmów, żeby właściwie oddać ich sens – mówi Jerzy Zelnik.
Jak podkreśla, było to trudne zadanie, choć ma za sobą nagranie ponad 100 audiobooków.
Prof. Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreśla, że Kazania Świętokrzyskie są arcydziełem na skalę europejską.
– Mają wiele walorów, artystycznych, literackich i historycznych. Mają też walor naukowy, bo są tajemnicą. Do dziś nie wiemy, kto jest ich autorem. Wiemy natomiast, że z pewnością był to geniusz – mówi prof. Krzysztof Bracha.
Do korzystania z nagrań zachęcamy biblioteki i szkoły oraz wydawnictwa. Nagrania przygotowano dzięki realizowanemu przez Polskie Radio Kielce projektowi „Wielka Literatura w cyfrowym świecie”.