Każdy motyw i każdy moment jest dobry do rzucenia palenia papierosów, podkreślały specjalistki z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Kielcach podczas akcji, która odbyła się dziś (22 listopada) w sali obsługi klientów świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Jak informuje Ewa Ziemkiewicz, kierownik oddziału promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej z sanepidu, przy rzucaniu palenia ważna jest przede wszystkim decyzja, że chce się zerwać z tym szkodliwym nałogiem. Następnym krokiem jest próba odstawienia papierosów samemu.
– Gdy jednak nie mamy na tyle silnej woli, można spróbować wesprzeć się dostępnymi na rynku farmaceutykami. Można również udać się do poradni i skorzystać z pomocy terapeuty. Ważnym aspektem w przypadku rzucania palenia tytoniu jest również czynnik finansowy. Osobom, które rzuciły ten nałóg proponuję równowartość finansową tego, co danego dnia zamierzały wydać na kupienie papierosów odkładać do skarbonki. Wówczas będą widzieć, jak wiele pieniędzy puszczały tak naprawdę w powietrze – podpowiada Ewa Ziemkiewicz.
Z konsultacji i badań skorzystali m.in. pani Teresa i pan Zbigniew.
– Skontrolowałam już ciśnienie krwi, poziom glukozy oraz kwasu moczowego we krwi. Wcześniej bardzo dużo paliłam papierosów, ale pojawiła się u mnie astma i musiałam rzucić ten nałóg. Dlatego dziś chciałam sprawdzić jaki jest stan moich płuc – przyznała pani Teresa.
– Papierosy zacząłem palić jeszcze w czasie stanu wojennego, gdy trafiłem do wojska. Od tego czasu z nałogiem próbowałem zerwać już wiele razy. Nawet przyjmowałem tabletki, ale to nie pomogło, dlatego dziś przyszedłem tutaj – powiedział pan Zbigniew.
Kolejna akcja profilaktyczna w sali obsługi klientów przy alei IX Wieków Kielc 2a odbędzie się za tydzień, 29 listopada.