Do przeczytania mieli setki, a nawet tysiące stron napisanych trudnym, staropolskim językiem. Podjęli się tego, by przyszłe pokolenia mogły odnaleźć wybitne polskie dzieła literackie w cyfrowym świecie. Radio Kielce realizuje wyjątkowy projekt, którego efektem jest stworzenie audiobooków prezentujących dzieła związane z województwem świętokrzyskim.
Utwory powstały w regionie świętokrzyskim lub zostały napisane przez postaci związane z tym obszarem. Czytają je znani i lubiani aktorzy, a także dziennikarze Radia Kielce.
Pomysłodawcą projektu pod nazwą „Wielka literatura w cyfrowym świecie” jest Janusz Knap, prezes Radia Kielce.
– Otacza nas świat cyfrowy, od uczestnictwa w nim nie ma odwrotu. Coraz więcej ludzi odchodzi od tradycyjnego modelu przyswajania literatury na rzecz współczesnych form, takich jak audiobooki, podcasty, różnego rodzaju platformy. Żeby realizować misję Polskiego Radia i przybliżać fantastyczną, dumną polską literaturę, musimy nadążać za zmianami i być w tym świecie obecni – mówi.
Janusz Knap podkreśla, że choć prezentowane dzieła są trudne w odbiorze dla współczesnego odbiorcy, to należą do kanonu polskiej literatury i każdy Polak powinien je znać. Dodaje, że są czytane przez wybitnych fachowców, którzy robią to według własnej interpretacji i tym samym teksty zyskują nową jakość.
„Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza czyta doktor Cezary Jastrzębski, regionalista i historyk, ale też Robert Szumielewicz, nasz redakcyjny kolega. Nad wymagającym tekstem spędza po kilka godzin dziennie, bo do przeczytania ma około tysiąca stron.
– Jeżeli mam cały dzień wolny, to spędzam nad tekstem od 6 do 8 godzin. Nie jest to łatwe zadanie, choć tak z początku sądziłem. Uważam, że i tak prezentuję kroniki, które są napisane bardziej przystępnym językiem niż inne dzieła, jak na przykład kronika Wincentego Kadłubka. Wiadomo, że tekst nie tylko się czyta, trzeba go też odpowiednio zinterpretować. Ja dodatkowo wszystko muszę potem odsłuchać i zmontować – opowiada.
Z kolei „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka będziemy mogli usłyszeć w wykonaniu aktora Andrzeja Pieczyńskiego. Aktor współpracował przy nagraniu z realizatorem Radia Kielce Tomaszem Tamborskim.
– Pan Pieczyński jest szalenie miłym, kontaktowym człowiekiem. Współpraca przebiegała w bardzo miłej atmosferze wzajemnego zaufania. Od nas obu wymagała w końcu dużej koncentracji – podkreśla.
Tomasz Tamborski przyznaje, że razem z Andrzejem Pieczyńskim intensywnie pracowali nad nagraniem przez cztery dni. Nasz realizator dźwięku opracowuje także audiobook w interpretacji aktora Jerzego Zelnika. Czyta on „Kazania Świętokrzyskie”, ale też wybitne fraszki i pieśni Jana Kochanowskiego.
– Erudycja, wykształcenie, znajomość łaciny – czuło się w tej interpretacji, że Jerzy Zelnik czuje się swobodnie w tej literaturze, niełatwej przecież. Jestem pełen podziwu, że przedstawił taki ogrom materiału w tak wiarygodny i zrozumiały sposób, bo dla mnie osobiście był to bardzo trudny materiał – mówi Tomasz Tamborski.
Audiobooki są dostępne za darmo na portalu wielkaliteratura.online. Pogrupowano je według autorów oraz tytułów. Można ich słuchać na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu. Warto dodać, że poza samymi audiobookami, zainteresowani mogą przeczytać też opracowania dzieł stworzone przez profesora Stanisława Żaka, literaturoznawcę, historyka i publicystę.
Promocja projektu „Wielka Literatura w cyfrowym świecie” odbędzie się w najbliższy piątek (24 listopada), o godzinie 17.30 w siedzibie Polskiego Radia Kielce.