Osoby niewidome i słabowidzące są takimi samymi ludźmi jak osoby pełnosprawne – mówił podczas spotkania w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach dr Frederic Schroeder, który osobą niewidomą jest od 16. roku życia. – To, że nie widzimy, nie oznacza, że nie możemy żyć normalnie – podkreślał.
Na co dzień mieszka w Waszyngtonie. Jest naukowcem, tyflopedagogiem i psychologiem. To wybitna postać, zasłużona w środowisku niewidomych i słabowidzących na całym świecie. Od 2016 do 2021 roku był przewodniczącym Światowej Unii Niewidomych, a wcześniej także współpracował z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Był jego doradcą ds. osób z niepełnosprawnościami.
Podczas spotkania w Kielcach zwracał uwagę, że ludzie niewidomi i z innymi niepełnosprawnościami przede wszystkim sami powinni uwierzyć w siebie oraz w to, że mogą mieć wartościowe i produktywne życie.
– Zwracam uwagę na to, że społeczeństwo nie wierzy do końca, iż osoby niewidome mogą mieć jakiś wkład w społeczeństwo. To powoduje niedocenianie i te wszystkie ograniczenia, także ograniczenia w dostępie do edukacji – przyznał dr Frederic Schroeder.
Ewa Bąk z Fundacji „Szansa – Jesteśmy razem” informuje, że celem spotkania było także pokazanie nowych technologii, które pomagają osobom z problemami ze wzrokiem w codziennym życiu.
– To spotkanie miało ważny cel, a mianowicie motywować, inspirować i pokazywać, że nawet jeśli mamy bariery, to nie znaczy że nie możemy żyć i funkcjonować. W ramach tego wydarzenia prezentowane są też różne rozwiązania, czyli gry i urządzenia, które ułatwiają nam życie. To chociażby urządzenia lektorskie, urządzenia, które pomagają w nauce, w pracy i w życiu codziennym, jak np. udźwiękowione ciśnieniomierze, czy powiększalniki – mówi Ewa Bąk.
– Środowisko osób niewidomych i słabowidzących jest specyficzne. Ci ludzie choć nie widzą tego świata, to przecież chcą ten świat poznawać – powiedział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. – Chcą w tym świecie odnajdywać swoje miejsce, chcą też tego świata dotykać wszystkimi innymi zmysłami. Chcą także pomagać jakże licznemu środowisku osób dotkniętych tą niepełnosprawnością w tym, żeby każdy poczuł się ważny i każdy mógł odnaleźć swoje miejsce – dodał Krzysztof Słoń.
Spotkanie z organizacjami pozarządowymi, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku są bardzo istotne – przyznała Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach, który dofinansował zorganizowanie tego wydarzenia.
– My mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Osoby niewidome inaczej postrzegają świat. Nam jest bardzo trudno zrozumieć, czego im tak naprawdę brakuje. Dlatego rozmowa i bycie z nimi oraz wsłuchiwanie się w ich potrzeby uczy nas, co powinniśmy zrobić, by żyło się im lepiej. Jestem też pod ogromnym wrażeniem spotkania z dr Fredericem Schroedem, który swoją osobą pokazuje, że jeśli się tylko chce, można żyć normalnie, mieć rodzinę, podróżować po całym świecie – dodała Elżbieta Korus.
Organizatorem spotkania „Motywacja i inspiracja kluczem do skutecznej rehabilitacji” była Fundacja „Szansa – Jesteśmy razem”.