Specyfika dziejów Polski w XIX w., koncepcje odbudowy i dyskusje nad kształtem niepodległego państwa, różne formy aktywności na rzecz społeczeństwa i odzyskania suwerenności – to niektóre tematy, jakie porusza książka Instytutu Pamięci Narodowej „Na stos rzuciliśmy nasz życia los – W rocznicę odzyskania niepodległości”. Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej, która odbyła się w Kielcach w 2018 roku w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W środę (22 listopada) w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia IPN odbyło się spotkanie promujące najnowsze wydawnictwo.
Profesor Stanisław Wiech z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jeden z redaktorów wydawnictwa, podkreśla, że poszczególne artykuły są ciekawym spojrzeniem na ważne zagadnienie jakim jest odzyskanie niepodległości Polski.
– Artykuły zawarte w książce w wielu przypadkach oparte były na nowych dokumentach i zasobach archiwalnych. W mojej pracy udało mi się znaleźć w moskiewskim archiwum ciekawe informacje dotyczące próby podjęcia sprawy polskiej w pierwszej wojnie światowej przez „obóz ugody” związany z Narodową Demokracją, a także późniejsze perturbacje związane z nagłośnieniem tej sprawy w sferach rządowych władz carskich – dodaje.
Drugim współredaktorem książki jest dr Michał Zawisza z delegatury IPN w Kielcach, który podkreśla, że na publikacje składa się 14 artykułów o zróżnicowanej tematyce. Materiały przygotowali badacze i historycy z całego kraju.
– Artykuły dotyczą historii Polski w XIX i XX wieku, w tym między innymi stosunku różnych państw do kwestii niepodległości Polski i środowisk patriotycznych. Inne natomiast opisują kwestie świadomości narodowej czy opieki nad kombatantami pierwszej wojny światowej i niepełnosprawnymi w okresie międzywojennym – dodaje.
Konferencja, która dała podstawy do powstania książkowego opracowania zagadnień związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości odbyła się w listopadzie 2018 roku w Kielcach. Spotkanie zorganizował Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz kielecka delegatura IPN.