Kolejny fotoradar ma przyczynić się do przestrzegania przez kierowców ograniczenia prędkości i przepisów ruchu drogowego. Nowoczesne urządzenie już zamontowano, ale nie zostało jeszcze uruchomione.
Jak informowaliśmy, fotoradar będzie dyscyplinował kierowców jadących ulicą Krakowską w Kielcach. Urządzenie znajduje się pomiędzy Białogonem a Podkarczówką, w miejscu, w którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/godz. Prace związane z uruchomieniem fotoradaru przy ulicy Krakowskiej 255 już trwają. Urządzenie zostało zamontowane. Na razie oklejone jest jednak czarną folią, nie jest więc włączone. Jak informował Główny Inspektorat Transportu Drogowego odbiór ustawionego w Kielcach fotoradaru zaplanowano w listopadzie 2023 roku. GITD zaznaczył jednak, że termin ten może ulec zmianie.
Miejsce wyznaczenia fotoradaru zostało poprzedzone analizami dotyczącymi między innymi liczby zdarzeń drogowych na ulicy Krakowskiej w Kielcach. Podinspektor Kamil Tokarski, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego wystąpił z prośbą o wyznaczenie lokalizacji, w których mógłby zostać ustawiony odcinkowy pomiar prędkości lub fotoradar.
– Przeprowadziliśmy analizę, także statystyczną, dotyczącą zdarzeń drogowych. Wynika z niej, że jedną z najbardziej zagrożonych ulic jest Krakowska. W 2022 roku doszło tam do 12 wypadków – mówi Kamil Tokarski.
Wiadomo także, że do końca 2023 roku w Kielcach będzie również urządzenie kontrolujące wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zostanie zainstalowane na skrzyżowaniu ulicy Sandomierskiej i alei Solidarności.
Supernowoczesny fotoradar
Przy ulicy Krakowskiej w Kielcach ustawiono jeden z najnowocześniejszych fotoradarów w Polsce – model Mesta Fusion RN francuskiej firmy Idemia. Urządzenie potrafi „śledzić” aż 32 pojazdy jednocześnie. W jego „polu widzenia” może być osiem pasów ruchu. Co więcej, fotoradar ma „zasięg” wynoszący aż 200 metrów i zdolność rejestrowania wykroczeń nawet w trudnych warunkach pogodowych.
Mesta Fusion RN jest w stanie automatycznie przypisać prędkość do każdego pojazdu znajdującego się w jego zasięgu – oznacza nie tylko tablice rejestracyjne, ale również pas ruchu. Potrafi również rozpoznać zbyt mały odstęp pomiędzy autami, jazdę pod prąd czy też chodnikiem lub pasem awaryjnym, a także odróżnić pojazdy ciężarowe od aut osobowych.
Producent urządzenia informuje, że Mesta Fusion RN jest wyposażony również w aparat fotografujący tylną tablicę rejestracyjną i radar mierzący prędkość w czasie oddalania się od niego. To oznacza, że „elektroniczne oczy” fotoradaru potrafią zarejestrować również wykroczenia popełniane przez motocyklistów.
Wymiana fotoradarów w Polsce
Jak informowaliśmy, w ramach rozbudowy i modernizacji systemu Centralnego Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, w całej Polsce zostanie zamontowanych prawie 250 nowych urządzeń. Poza urządzeniami Mesta Fusion RN (147 sztuk) ustawione będą fotoradary MultaRadar CD (100 sztuk).
Wymiana fotoradarów w województwie świętokrzyskim trwa od wielu tygodni. Nowoczesne urządzenia Mesta Fusion RN – identyczne jak fotoradar znajdujący się przy ulicy Krakowskiej w Kielcach – zostały już uruchomione między innymi w Mniowie (Raszówka) na drodze krajowej nr 74 oraz w Kleczanowie i Ożarowie. Ponadto do końca 2023 roku w Świętokrzyskiem fotoradary Mesta Fusion RN mają być zamontowane i uruchomione w Młynku, Skarżysku-Kamiennej i Smykowie.
Z kolei w Klimontowie uruchomiono już nowoczesny fotoradar MultaRadar CD. To niewiele mniej zaawansowane urządzenie niż Mesta Fusion RN. Mimo to jego możliwości są znacznie większe niż fotoradarów Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom. MultaRadar CD potrafi śledzić pojazdy na sześciu pasach ruchu automatycznie oznaczając prędkość do każdego pojazdu znajdującego się w jego zasięgu.
Który fotoradar „zarobił” najwięcej?
W trzech pierwszych kwartałach 2023 roku znajdujące się w województwie świętokrzyskim fotoradary – oraz odcinkowy pomiar prędkości w Radlinie – odnotowały prawie 13,2 tys. naruszeń prawa. Jak informowaliśmy, najwięcej nieprawidłowości zarejestrowało urządzenie w Stopnicy (2983). Najmniej nieprawidłowości wykryto w miejscowości Zawada (266).
Świętokrzyscy policjanci w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku odnotowali natomiast niemal 34 tys. wykroczeń związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości.