Zatwierdzenie kryteriów umożliwiających ubieganie się o unijne dofinansowania było jednym z głównych elementów posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.
W trakcie czwartkowego posiedzenia zatwierdzono m.in. kryteria naboru projektów dotyczących infrastruktury edukacyjnej oraz kształcenia i szkoleń zawodowych. W sumie do regionu w najbliższych latach trafi rekordowa kwota prawie 7 mld zł. W ocenie marszałka Andrzeja Bętkowskiego, nowa perspektywa finansowa stanowi dużą szanse rozwojową dla regionu.
– Aby wydać 1,45 mld euro na różne projekty, zarówno te twarde inwestycyjne i miękkie potrzebny jest z naszej strony duży wysiłek i dotrzymanie pewnych kryteriów i wymogów przepisów. Kolejne posiedzenie komitetu przygotowuje nas do rozpisania nowych konkursów i projektów, które umożliwią wykorzystanie unijnych funduszy – ocenia.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, informuje, że jednym z zadań komitetu jest ocena postępu wdrażania nowej perspektywy finansowej.
– To bardzo ważne gremium, ponieważ tworzą je przedstawiciele wszystkich środowisk, zarówno samorządowcy, przedsiębiorcy i organizacje samorządowe. Wszyscy podczas tego typu spotkań mogą wyrazić swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące naszych działań związanych z wykorzystaniem funduszy unijnych – dodaje.
Jak mówi Jacek Sułek, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju w urzędzie marszałkowskim, w nowej perspektywie finansowej trudniej jest uzyskać dofinansowanie unijne, aby to zrobić należy spełnić szereg rygorystycznych wymagań Komisji Europejskiej.
– Mimo iż ogólnie mamy więcej pieniędzy, to wytyczne Komisji są dużo bardziej rygorystyczne, dotyczy to m.in. wydatków klimatycznych. Nie możemy tak elastycznie przenosić funduszy pomiędzy różnymi programami. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych będzie na tzw. cele klimatyczne, to np. budowa kanalizacji, jednak w tym przypadku możemy finansować tylko inwestycje w gminach, które mają większą gęstość zaludnienia i które wymagają dodatkowych inwestycji w celu dostosowania do dyrektywy ściekowej – podkreśla.
W obradach komitetu monitorującego wziął udział senator Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta podkreśla, że kluczem jest nie tylko efektowne, ale również efektywne wydatkowanie unijnych funduszy.
– Szkoda każdej złotówki, wtedy kiedy jest ona zmarnotrawiona i nie przynosi zamierzonego efektu. Mamy takie sektory, w które powinniśmy zainwestować istotne środki z Unii Europejskiej, ponieważ są to kluczowe sektory dla być albo nie być naszego województwa. To między innymi demografia, gospodarka i rozwój mocnych stron naszego regionu. Pod tym względem praca komitetu jest niezwykle istotna, ponieważ na bieżąco poddaje ocenie, to w jakim stopniu unijne pieniądze pracują na rzecz naszego województwa.
Komitet Monitorujący to organ doradczy zarządu województwa, w którego skład wchodzi kilkadziesiąt osób: samorządowcy, organizacje pozarządowe, przedstawiciele administracji rządowej oraz instytucje otoczenia biznesu.
W ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 województwo świętokrzyskie ma do wykorzystania 1 mld 456 mln euro czyli około 7 mld zł.