Aktorzy, przyjaciele i miłośnicy Teatru Dramatycznego im. ks. Czesława Wali zebrali się dzisiaj (niedziela, 26 listopada) w Kałkowie, aby uczcić złoty jubileusz istnienia teatru.
Przez ostatnie pięć dekad, na scenie zaprezentowało się prawie 300 aktorów w ponad 20 sztukach. Wciąż jednak najpopularniejsze jest – grane od początku istnienia teatru – Misterium Męki Pańskiej. Jak mówi Maciej Bidziński, który obecnie kieruje zespołem, pomysł księdza Czesława Wali był unikatowy i niezwykle ważny dla społeczności Kałkowa.
– Ksiądz infułat potrafił znaleźć w nas tę iskrę, która pozwalała spełniać się w grze aktorskiej. Sam nigdy nie grał zawsze był reżyserem, ale także dbał o stroje i rekwizyty. Przez lata pomagała mu w tym pani Stefania Różycka, ale także aktorzy. Do dziś wielu z nas samodzielnie przygotowuje kostiumy, bo każdy chce się wyróżnić wśród kolegów. Niektóre elementy grają w naszych przedstawieniach od lat, przykładem jest szkatułka, z której arcykapłani wydają srebrniki Judaszowi – dodał.
Mirosław Bidziński wspomina, że ksiądz Wala potrafił zaangażować do teatru każdego.
– Obserwował nas na religii, rozmawiał z nami i potrafił dopasować nam odpowiednie role. Wcześniej sami też przygotowywaliśmy stroje i dekoracje. Próby były przynajmniej raz w tygodniu, a tuż przed premierą nawet dwa razy – zaznaczył.
Zdzisław Surowiec początkowo obserwował występy, ale szybko został zaangażowany do roli najwyższego kapłana.
– Tak ważna rola mnie podbudowała, więc chętniej przychodziłem na próby, a potem to już poszło, przedstawienie za przedstawieniem. Pamiętam, że kiedy zbliżały się występy, na dalszy plan odchodziły domowe obowiązki, najważniejszy był teatr – dodał.
Proboszcz parafii w Kałkowie ks. Zbigniew Stanios podkreśla, że teatr jest doskonałym narzędziem ewangelizacji.
– Widać to po naszych aktorach, parafianach, dla których ważny jest aktywny udział w przedstawieniach, ale także duma z tego, że taki zespół działa na terenie parafii – zaznaczył proboszcz.
Teatr Dramatyczny założył kustosz i twórca Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie ks. Czesław Wala, kiedy objął parafię. Aktorami są amatorzy, parafianie z Kałkowa. Dziś czynnie w próbach i przedstawieniach bierze udział kilkadziesiąt osób.