Zły i bezwzględny władca – Pompiliusz II był bohaterem poprzednich części księgi pierwszej „Kroniki dziejów Polski”, mistrza Wincentego Kadłubka. Żywot tego króla zakończył się tragicznie. Jego losy poznamy we wtorek (28 listopada) o godz. 20.50.
Prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomina, że za czasów władania Pompiliusza II upadła chwała Polaków, a jego rządy zostały ocenione negatywnie. Z tego powodu spotkała go kara.
– Z rozkładających się ciał jego stryjów, których otruł winem i zabronił pochówku, wylęgły się myszy, które tak długo ścigały Pompiliusza oraz jego żonę i dwóch synów, aż w końcu dopadły ich ukrytych w wysokiej wieży, gdzie zostali pożarci – relacjonuje.
Jak tłumaczy historyk, wątek inwazji myszy jest wędrownym motywem literackim, znanym we wczesnym średniowieczu. Został wykorzystany także przez Galla Anonima.
– Wincenty uzasadnia ten wątek starożytnymi podaniami o pladze żab i myszy u Abderydów – mieszkańców Abdery w Tracji i o Filistynach. Odwołał się także do przykładu króla asyryjskiego Sardanapala, znanego z rozwiązłego życia, który pokonany przez Arbaktusa, spalił siebie i swoje bogactwa, a Arbaktus stanął na czele państwa i przywrócił mu chwałę – wyjaśniła.
Ta historia kończy „Księgę pierwszą” „Kroniki…”. „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastów są dostępne na portalu Radia Kielce wielkaliteratura.online.