Starachowice przygotowują się do jubileuszu 400-lecia powstania miasta. Zaplanowano oficjalne wydarzenia, ale także sportowe i kulturalne. Najbliższe odbędą się już w tę sobotę. Prezydent Marek Materek zapowiada, że można się spodziewać wielu wydarzeń na różnych polach aktywności.
– Już w najbliższą sobotę, w miejskiej hali sportowej odbędzie się turniej sportów dawnych, a w niedzielę, święto patronki miasta – świętej Barbary. Spotkamy się przed pomnikiem przy ul. Pileckiego, a później przejdziemy do kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych, gdzie prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, Adam Brzeziński wygłosi prelekcję na temat historii miasta, po niej odprawiona zostanie msza święta w intencji miasta i mieszkańców – opowiada.
16 stycznia przyszłego roku odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której zostaną wręczone odznaczenia „Przyjaciel Starachowic”. Uhonorowane zostanie nimi 30 osób. Z kolei najmłodsi mieszkańcy miasta, już od kilku tygodni biorą udział w spacerach historycznych, podczas których poznają dzieje miasta. Wiceprezydent miasta Marcin Gołębiowski zapowiada również cykl podcastów mówiących o historii Wierzbnika i Starachowic.
– W pierwszej turze powstanie pięć nagrań, które będą udostępnione przedszkolom i szkołom działającym w mieście. Tych miejskich historii będzie można też posłuchać w komunikacji publicznej.
W planach jest także festiwal kulinarny, który ma pokazać walory regionalnej kuchni. Wydany zostanie również album pokazujący historię miasta na zdjęciach.
W 1624 roku, król Zygmunt III Waza podpisał akt lokacji miasta nad Kamienną i Młynówką, dwoma rzekami, które do dziś płyną przez miasto. Założycielem Wierzbnika był opat Bogusław Radoszewski z klasztoru świętokrzyskiego. Wierzbnik działał na prawie magdeburskim, miał wyznaczone targi tygodniowe i trzy jarmarki rocznie.
Jednocześnie, z zachodniej strony miasteczka od XIX wieku rozwijała się fabryczna osada Starachowice, a z czasem ta właśnie część wchłonęła malutki Wierzbnik. 1 kwietnia 1939 do obszaru miasta Wierzbnik włączono osiedle Starachowice Fabryczne, a nazwę miasta Wierzbnik zmieniono na Starachowice-Wierzbnik. Tak znane było do 1949 roku, kiedy ostatecznie przemianowano je na Starachowice.