Bariery zwalniające, wyniesione przejście dla pieszych czy rondo? W Końskich trwają dyskusje, jak poprawić bezpieczeństwo na tzw. „Trójkącie Bermudzkim” skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej, Wojska Polskiego i Lipowej, Mostowej.
Burmistrz Krzysztof Obratański informuje, że magistrat wielokrotnie zwracał się do starostwa powiatowego z prośbą o podjęcie tematu zaprojektowania ronda przy centrum handlowym.
– Mamy nie tylko propozycję, by przebudować to rondo, ale mamy wstępną koncepcję, która wskazuje, że możemy to przebudować bo droga w całości należy do powiatu koneckiego. Jesteśmy w stanie partycypować w kosztach przebudowy ronda. Właścicielem drogi jest starostwo powiatowe i do tej instytucji należy ostateczna decyzja nad optymalnym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo.
Jak mówi starosta Grzegorz Piec, po spotkaniu z policją i specjalistami ruchu drogowego wytypowano dwa rozwiązania: podniesione przejście dla pieszych na Armii Krajowej lub bariery ochronne.
– Z uwagi na to, że koszt podniesionego przejścia jest duży, a efekty mogą być różne, to skłaniam się w kierunku barier, które wymuszą kierunek jazdy od ulicy Mostowej. Spowodują też zmniejszenie prędkości przy zbliżaniu się kierowców do skrzyżowania. Podobne biało-czerwone bariery znajdują się przy wjeździe od strony Końskich do Kielc.
Starosta zaznacza, że jeśli to rozwiązanie nie przyniesie efektu, to skrzyżowanie przebudowane zostanie na rondo lub powstanie sygnalizacja świetlna. Starosta zwraca uwagę, że przebudowa dróg na rondo wiąże się z przebudową infrastruktury podziemnej, co również jest czasochłonne i kosztowne.
Jak informowaliśmy, tylko w ubiegłym tygodniu, na skrzyżowaniu doszło do trzech wypadków. W związku z tym, jak informuje Krzysztof Bernat, oficer prasowy Komendy Powiatowej w Końskich, policja zwiększyła tam liczbę patroli.
Zdaniem powiatowej radnej, Beaty Zbróg, to nie wystarczy, a problem może rozwiązać jedynie trwałe rozwiązanie.
– W 2022 roku na tym skrzyżowaniu doszło do ośmiu zdarzeń drogowych, w wyniku których dwie osoby były ranne, a także do sześciu kolizji. W 2023 tych zdarzeń było już 12, dwoje poszkodowanych i 10 kolizji, a w ostatnim tygodniu doszło do kolejnych trzech zdarzeń. Na co my jeszcze czekamy? Na wypadki śmiertelne? – pyta retorycznie radna.
W jej opinii, gmina i powiat powinny wspólnie przekształcić skrzyżowanie w rondo.
Feralne skrzyżowanie, nazywane przez mieszkańców „Trójkątem Bermudzkim”, znajduje się między centrum handlowym, a targowiskiem miejskim i centrum przesiadkowym.