Ponad 2,5 tysięcy uczniów świętokrzyskich szkół wzięło udział w kolejnej odsłonie projektu „My Młode Pokolenie – Tobie Ojczyzno”. Dziś (środa, 29 listopada) w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podsumowano akcję.
Katarzyna Banasik, prezes stowarzyszenia Passa, które realizowało projekt informuje, że tematyka zajęć obejmowała m.in. zasady bezpiecznego obchodzenia się z bronią, szkolenie strzeleckie i taktykę przetrwania na polu walki. Zajęcia trwały od września do listopada.
– W konkursie strzeleckim wzięło udział 140 osób. Zużyli ponad 3,2 tys. sztuk amunicji – zauważa.
W projekcie wzięli udział m.in. Kinga Pastucha i Jeremi Kowalski. – Zdecydowałam się na udział w szkoleniu, bo wiedziałam, że to mi się przyda. Dzięki temu nauczyłam się m.in. strzelać – mówi Kinga Pastucha. Podobnego zdania jest Jeremi Kowalski. – Bardzo spodobało mi się strzelanie. Teraz regularnie ćwiczę. Zainteresowały mnie tematy związane z wojskiem i zacząłem zgłębiać swoją wiedzę w tej dziedzinie – dodaje.
Zajęcia z młodzieżą prowadził Andrzej Marczak. Podczas spotkań mówił między innymi jak przygotować tzw. plecak przetrwania. – Pytałem, czy uczniowie wybraliby wodę gazowaną, czy niegazowaną. Większość odpowiadała, że niegazowaną. I to błąd, ponieważ gazowana może okazać się bardziej przydatna w warunkach bojowych. Ma dłuższy termin przydatności, dzięki zawartości dwutlenku węgla – zauważa.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, że to bardzo potrzebny projekt. – Instruktorzy pokazali młodemu pokoleniu, że można żyć bez internetu oraz że w lesie i w trudnych warunkach można przetrwać. Wystarczy znać podstawowe zasady – dodaje.
Organizatorzy planują już kolejną edycję projektu.