Do Nowej Dęby koło Tarnobrzega, gdzie stacjonują żołnierze z 18 Pułku Artylerii dotarła pierwsza zintegrowana w Hucie Stalowa Wola wyrzutnia rakietowa Homar-K. Wyrzutnia, której bazą jest koreański zestaw rakietowy K-239 Chunmoo, została osadzona na podwoziu ciężarówki Jelcz i wyposażona w system wsparcia dowodzenia, łączności oraz kierowania ogniem Topaz.
Zestawy rakietowe K-239 Chunmoo służą do rażenia nie tylko pododdziałów nieprzyjaciela (ogniem powierzchniowym), ale przede wszystkim do niszczenia jego strategicznie ważnych obiektów i infrastruktury, np. obozowisk, polowych stanowisk dowodzenia i magazynów. Opracowana na zlecenie południowokoreańskiej armii broń została wyposażona w kilka typów pocisków, których zasięg wynosi od 80 do prawie 300 km.
Jesienią ubiegłego roku Agencja Uzbrojenia podpisała z koncernem Hanwha Aerospace, producentem wyrzutni K-239 Chunmoo, umowę na dostawę 218 modułów ogniowych (blok startowy pocisków wraz z osprzętem) oraz kilkunastu tysięcy rakiet o zasięgu 80 i 290 km. Wartość kontraktu oszacowano na 3,55 mld dolarów.
Homary-K, bo taki kryptonim otrzymała broń w polskim wojsku, mają być zbudowane na podwoziu ciężarówek Jelcz i wyposażone w system wsparcia dowodzenia i łączności oraz kierowania ogniem Topaz. Za integrację Homarów-K, czyli scalenie koreańskich bloków ogniowych z polskimi podwoziami oraz zainstalowanie w nich krajowego systemu łączności, odpowiada należąca do PGZ spółka Huta Stalowa Wola S.A. (według umowy jedynie pierwsze trzy egzemplarze Homara-K miały powstać w Korei).
Więcej na portalu internetowym Polska Zbrojna.