Wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zasiądą w komitetach naukowych Polskiej Akademii Nauk. Członkowie komitetów są wyłaniani w wyborach tajnych. Kandydować i głosować mogą naukowcy z całego kraju, również spoza akademii. Wybory właśnie się zakończyły.
W składzie Komitetu Nauk Politycznych znalazła się profesor Agnieszka Kasińska-Metryka, kierująca Instytutem Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK. Jak tłumaczy, członkowie komitetów przygotowują opinie i ekspertyzy, ale też zajmują się bieżącymi problemami i wyzwaniami.
– One dotyczą polskiej nauki, ale obserwujemy też zmiany, które się dzieją w nauce światowej. Czasami jako komitet zajmujemy stanowisko w danej sprawie, najczęściej w postaci listu czy jakiejś petycji kierowanej do ministerstwa – mówi profesor Agnieszka Kasińska-Metryka.
To kolejna kadencja profesor z Kielc w Komitecie Nauk Politycznych PAN, ale już wiadomo, że będzie inna niż poprzednia.
– W dużym stopniu jest to gremium odnowione, czyli duże grono osób weszło do komitetu po raz pierwszy. Reprezentują młodsze czy średnie pokolenie naukowców i według mnie jest to bardzo dobry prognostyk – tłumaczy profesor Agnieszka Kasińska-Metryka.
Jak informuje Piotr Burda, rzecznik prasowy UJK, w komitetach naukowych PAN zasiądzie w sumie czterech pracowników kieleckiej uczelni. Profesor Janusz Braziewicz został wybrany do Komitetu Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej, profesor Waldemar Brola, wszedł w skład Komitetu Nauk Neurologicznych, a profesor Olga Dąbrowska-Cendrowska, zasiądzie w Komitecie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach.
Polska Akademia Nauk ma 77 komitetów naukowych, a ich kadencja trwa cztery lata.