Geolodzy oraz badacze Gór Świętokrzyskich zostali upamiętnieni w klasztorze na kieleckiej Karczówce. Na jednej ze ścian klasztoru pojawiła się tablica przypominająca o 15 historycznych postaciach zasłużonych dla rozwoju geologii i górnictwa w regionie świętokrzyskim.
Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony i Tradycji Genius Loci „Karczówka” wyjaśnia, że każda z wymienionych na tablicy postaci była związana z tym miejscem. Odsłonięcie tablicy wpisuje się także w obchody 400-lecia klasztoru na Karczówce.
– Historia świeckiej działalności na Karczówce jest bogata i pasjonująca. To miejsce ma mnóstwo walorów. W planach mamy kolejne tablice m.in. dotycząca zarazy cholery, która w 1622 roku dotarła do Białogonu, ale nie dotknęła Kielc. Ówczesny biskup w podzięce opatrzności postanowił ufundować kościół, a potem klasztor właśnie na Karczówce. To oryginalne miejsce, do którego nadal pasuje określenie genius loci, czyli duch opiekuńczy tego miejsca – mówi.
W uroczystości oprócz członków Stowarzyszenia Ochrony i Tradycji Genius Loci „Karczówka” oraz zaproszonych gości uczestniczył także senator Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta jest zdania, że każde działania związane z upamiętnianiem historii są godne uznania.
– Dobrze, że wśród nas są kustosze narodowej historii, którzy upamiętniają nie tylko bohaterów, ale też tych, którzy zaznaczyli swoją obecność na przestrzeni wieków budując polską naukę czy technikę. Osoby, które badały naszą świętokrzyską ziemię. Ta tablica to wyraz wdzięczności i spłata międzypokoleniowego długu – podkreślił.
Powstanie tablicy geologów i badaczy Gór Świętokrzyskich współfinansował Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.