Lekarze ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach są zbulwersowani zachowaniem swoich kolegów pracujących w szpitalu MSWiA. Chodzi o odsyłanie pacjentów, ze szpitala przy ulicy Wojska Polskiego na Czarnów, bez uzgodnienia ze specjalistami z tej placówki.
Jak informują lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, takich przypadków w ostatnim czasie jest coraz więcej. Rafał Wójcicki, kierujący Kliniką Ortopedii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym mówi, że dzwonił w tej sprawie do szpitala MSWiA, ale pacjenci nadal są traktowani w ten sam sposób.
– Ta sprawa, dla dobra pacjentów powinna zostać unormowana. Zajmujemy się leczeniem trudniejszych przypadków, takich jak na przykład złamania miednic, kości udowych – umiemy i chcemy takich pacjentów leczyć. Powinni do nas trafiać od razu. Tymczasem są przyjmowani w szpitalu MSWiA, a potem i tak są odsyłani do nas. Tylko nikt nie informuje, że pacjent z takim urazem będzie przewożony – mówi Rafał Wójcicki.
Podkreśla, że tego typu leczenie wymaga zwykle kilkugodzinnej operacji, a to wpływa na pracę całego oddziału, dlatego takie sprawy powinny być uzgadniane miedzy oddziałami.
Jak informowaliśmy w szpitalu MSWiA działa Szpitalny Oddział Ratunkowy, ale nie ma oddziału ortopedii. Na potrzeby leczenia tego typu urazów wygospodarowano pięć łóżek na oddziale chirurgii. W ostatnich dniach wstrzymano przyjmowanie pacjentów, bo wszystkie łóżka były zajęte, a urazów było znacznie więcej.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że konkurs na oddział ortopedyczny został już ogłoszony, a jego rozstrzygnięcie planowane jest na 11 grudnia. Jednak nowy oddział będzie miał tylko pięć łóżek. Zdaniem władz NFZ, w regionie nie potrzeba kolejnego większego oddziału. Leczenie tego typu schorzeń prowadzone jest między innymi w Szpitalu Kieleckim, Czerwonej Górze, Busku-Zdroju, Ostrowcu Świętokrzyskim i Jędrzejowie.