Województwo świętokrzyskie stawia sobie ambitne cele dotyczące ekonomii społecznej do 2030 roku, skupiając się zarówno na tworzeniu nowych miejsc pracy, jak i podnoszeniu kwalifikacji pracowników w obszarze polityki i integracji społecznej. To kluczowe wyzwania dla podmiotów związanych z ekonomią społeczną w regionie.
Dziś (poniedziałek, 4 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach odbyło się drugie posiedzenie Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2023-2026. Komitet, będący wsparciem marszałka województwa, składa się z przedstawicieli różnych środowisk, w tym organizacji pozarządowych, samorządowców i urzędników, którzy koncentrują się na rozwoju ekonomii społecznej.
W centrum uwagi znalazła się nowa perspektywa unijna i potencjał pozyskiwania środków finansowych dla sektora ekonomii społecznej poprzez różne programy i instytucje związane z funduszami unijnymi.
Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej zaznacza, że nowa perspektywa unijna kładzie nacisk na wsparcie finansowe dla podmiotów ekonomii społecznej w celu tworzenia nowych miejsc pracy.
– Podpisaliśmy umowy na wsparcie podmiotów ekonomii społecznej na łączną kwotę 60 milionów złotych z Kielecko-Ostrowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej, którego liderem jest Stowarzyszenie Integracja i Rozwój oraz ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej, którego liderem jest z kolei Caritas Diecezji Kieleckiej – przybliża dyrektor.
Dodaje, że te fundusze będą wspierać także mniejsze podmioty ekonomii społecznej, zapewniając doradztwo finansowe, prawne i organizacyjne, co przyczyni się do powstawania nowych fundacji i stowarzyszeń.
Elżbieta Korus mówi, że w nowej perspektywie unijnej ekonomia społeczna to duży projekt koordynacyjny, który będzie realizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
– Projekt ten ma na celu wzmocnienie organizacji pozarządowych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Mimo że to niewielkie granty, znacząco zwiększają one potencjał organizacji – tłumaczy.
W ramach projektu planowane są szkolenia oraz oferta doradcza dla organizacji pozarządowych. Projekt jest już praktycznie zaakceptowany przez ministerstwo, które przeznaczyło na niego aż 13 mln zł.