Skąd pochodzili królowie i książęta polscy? Odpowiedź na to pytanie daje Księga druga „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Jej fragmentu będzie można wysłuchać dziś (we wtorek, 5 grudnia) o godz. 20.50.
We wstępie mistrz Wincenty Kadłubek przypominał o zadaniach dziejopisarstwa, czyli o opowiadaniu faktów i ćwiczeniu umysłu, co, jak podkreśla prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jest niezwykle ważne dla tożsamości wspólnoty, a także potrzebne potomnym.
– Historyk musi głosić prawdę wbrew posądzeniom o zmyślanie i fałszowanie informacji, których nie można sprawdzić – tłumaczy.
Prof. Beata Wojciechowska wyjaśnia, że Wincenty Kadłubek wątek o początkach dynastii rozpoczął od syna ubogiego rolnika o imieniu Siemowit.
– Wincenty podkreślił te cechy osobowości Siemowita, które czyniły go wojownikiem i władcą. Przestylizował w tym miejscu tekst Galla Anonima, który nie wspominał o dowództwie wojskowym i godności królewskiej. Powielił natomiast legendarny wątek ubogich rodziców Siemowita – Piasta i Rzepichy, którzy w swojej chacie hojnie przyjęli tajemniczych gości w czasie obrzędu postrzyżyn – wskazuje.
Historyk tłumaczy, że ci nieznani przybysze wnieśli bogactwo i pomyślność do piastowego domu, ponieważ podczas uczty postrzyżynowej zaczęło przybywać jadła i picia.
– Ród Pompiliusza (Popiela) musiał odejść i ustąpić miejsca synowi ubogiego oracza, który zdobył Łaskę Bożą i osiągnął władzę z woli bożej. Siemowit przywrócił Polsce utracone za Pompiliusza znaczenie, odzyskał odebrane terytoria i dołożył nowe zdobycze – dodaje.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na portalu Radia Kielce wielkaliteratura.online.