W Szkole Podstawowej w Mircu można oglądać wystawę poświęconą wydarzeniom z okresu powstanie styczniowego. Na 11 planszach pokazane są kolejne wydarzenia z lat 1863-64. Znajdują się tu zachowane grafiki, mapy i opisy potyczek, do jakich doszło podczas powstania.
Wystawa przygotowana została przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Jak podkreśla leśnik Radosław Koniarz – to ważne, by dzieci miały możliwość zapoznania się z historią, która toczyła się na terenie ich miejscowości.
– Mirzec odegrał ważną rolę podczas powstania styczniowego, działali tu m.in. Jan i Jadwiga Prendowscy, ale także wiele innych osób. Dziś wielu młodych mieszkańców naszej okolicy może odnaleźć bliskie sobie miejsca czy osoby właśnie śledząc tę wystawę – powiedział.
Dyrektor szkoły Alicja Raczyńska zaznacza, że taki sposób prezentowania wiedzy jest bardzo atrakcyjny dla uczniów.
– Mogą w zupełnie inny sposób poznawać historię. Dziś także przywołaliśmy postacie Jana i Jadwigi Prendowskich, w ich role wcielili się nasi uczniowie, a to powoduje, że wydarzenia sprzed ponad 160 lat nabierają dla nich nowego znaczenia- dodała.
Wystawa będzie prezentowana w Mircu do końca przyszłego tygodnia, później zapoznają się z nią uczniowie szkoły w Lipiu.
Jadwiga Prendowska (ur. 1832 – zm. 1915) – kurierka oddziału Mariana Langiewicza, organizatorka Stowarzyszenia Niewiast w powiecie iłżeckim. Dostarczała rozkazy, ulotki, medykamenty, meldunki i polecenia kursując po całej Guberni Radomskiej. Po aresztowaniu była więziona od września 1863 do grudnia 1864 roku w X. Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, a następnie skazana na zesłanie do Kunguru.
Jan Prendowski ur. 1838 Mirów, rotmistrz w oddziale Langiewicza, Czachowskiego i Bosaka. Walczył pod Szydłowcem, Suchedniowem, Wąchockiem, Świętym Krzyżem, Staszowem, Uniejowem, Małogoszczą, Pieskową Skałą, Skałą, Rybnicą, Opatowem, Ociesękami i Bodzechowem.
Jako porucznik dowodził całą kawalerią Langiewicza, w bitwie pod Świętym Krzyżem (5 plut.), pod Staszowem (8 plut.), a w Opatowie jako rotmistrz 4 szwadronu.
Ranny pod Bodzechowem i Jaworem Soleckim. Wyjechał za granicę. Do kraju powrócił w 1866r., został aresztowany i osadzony w Cytadeli. Zesłany na 5 lat katorgi, a później na osiedlenie do Tomska.