Syn patrona koneckiej biblioteki odwiedził we wtorek (5 grudnia) tę instytucję.
Książnica nosi imię Cezarego Chlebowskiego, pisarza i publicysty ujawniającego niewygodną dla władz PRL prawdę o Armii Krajowej. Z okazji 10. rocznicy jego śmierci, w bibliotece zorganizowano dzień patrona i zaprezentowano wystawę z fotografiami rodzinnymi.
Ekspozycję otworzył Tomasz Chlebowski, syn Cezarego, który przybliżył mniej znane fakty z życia pisarza. Jak powiedział, jedną z jego pasji było narciarstwo, był też działaczem sportowym. – Sam nie umiał jeździć na nartach, ale towarzyszył skoczkom narciarskim i z dolnej części skoczni, gdzie lądują, zjeżdżał z nimi na teczce – opowiadał.
Jednak jak dodaje, Cezary Chlebowski przede wszystkim zasłynął jako popularyzator wiedzy o Armii Krajowej. Sam w wieku 16 lat wstąpił do armii, jednak z uwagi na młody wiek był łącznikiem. Poznał jednak historię Jana Piwnika „Ponurego” i to jego zgrupowaniu poświęcił znaczącą część swojej pracy pisarskiej.
– Działo się to wszystko w PRL, czyli w czasach gdy Armię Krajową uważano za „zaplutych karłów reakcji”, więc jego misja była niezwykle trudna. Dzięki uporowi udało mu się zrobić bardzo dużo i był pionierem szerzenia wiedzy o Armii Krajowej – mówi.
Dyrektor biblioteki, Dariusz Kowalczyk opowiada, że na wystawie znalazło się 112 zdjęć, które ukazują pisarza jako człowieka rodzinnego, otoczonego dziećmi, wnukami.
Cezary Chlebowski urodził się w 1928 roku. Jest autorem 17 książek o Armii Krajowej (m.in. Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie), 2 tysięcy artykułów, kilkunastu słuchowisk i komiksów, a także kilku przekładów. Był regularnie obecny na obchodach Koneckiego Września.