Podstawowe zasady utrzymania akumulatora w dobrej kondycji są takie same przez cały rok, ale to w okresie zimowym wielu kierowców doświadcza problemów z uruchomieniem auta, których częstą przyczyną jest rozładowany akumulator.
Warto pamiętać o kilku ważnych działaniach, które mogą pomóc w uniknięciu takich problemów.
Dobrą praktyką jest, aby przy najmniej raz w miesiącu podładować akumulator, w szczególności kiedy poruszamy się autem na niewielkich dystansach. Trzeba także sprawdzić czy słupki akumulatora oraz klemy nie zostały pokryte rdzą i w razie potrzeby oczyścić je. Jeśli jest taka możliwość, powinniśmy skontrolować poziom elektrolitu, poziom ładowania, a także stan rozrusznika.
Pan Piotr z jednego z serwisów samochodowych w Kielcach dodaje, że nie bez znaczenia dla kondycji akumulatora jest uruchomienie auta we właściwy sposób.
– Przed przekręceniem kluczyka w stacyjce należy wyłączyć wszystkie możliwe urządzenia. Włączone światła, radio czy nawiew w znacznym stopniu obciążają akumulator podczas rozruchu auta i w przypadku kiedy jego poziom naładowania jest niski, może to skutkować problemami z odpaleniem samochodu. W przypadku aut z silnikiem benzynowym można uruchomić silnik od razu, natomiast jeśli chodzi o silniki wysokoprężne, diesel, powinniśmy poczekać aż świece skończą proces podgrzewania i dopiero wtedy próbować uruchomić auto – wyjaśnia.
W przypadku pojawienia się problemów z odpaleniem samochodu wynikających z niskiego poziomu naładowania akumulatora, można skorzystać z przewodów rozruchowych. Alternatywą dla nich są coraz bardziej popularne power banki samochodowe – mówi pan Piotr.
– Power bank to nic innego jak miniaturowy akumulator, który pozwoli na awaryjne uruchomienie auta. W zależności od modelu oraz pojemności urządzenia, można go użyć kilka razy po jednym naładowaniu. Warto mieć taki sprzęt na wyposażeniu swojego samochodu, tym bardziej, że potrzebujemy go w sytuacjach, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – podkreśla.
W sezonie zimowym wielu kierowców, którzy parkują auto na zewnątrz, chcąc uniknąć przykrej niespodzianki związanej z nie odpalenieniem auta, decyduje się na wyciągnięcie akumulatora na noc i przeniesienie go do ciepłego pomieszczenia. Takie działanie pomaga zachować poziom naładowania, ale pod warunkiem, że akumulator jest w pełni sprawny.
Natomiast kiedy przyjdzie już czas na wymianę akumulatora, a nie jesteśmy pewni jaki typ czy model jest najlepszy do naszego auta, skorzystajmy z porady sprzedawców. Pamiętajmy także o tym, że o jego kondycję powinniśmy dbać przez cały czas użytkowania, a nie tylko w sezonie zimowym.