Kielecka komunikacja miejska bije kolejne rekordy. W porównaniu z 2022 rokiem liczba pasażerów korzystających z autobusów wzrosła o pięć milionów.
Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, informuje, że w 2022 roku liczba pasażerów biletowanych wyniosła ponad 34 miliony. Przed pandemią koronawirusa, w 2019 roku, było to 36 milionów. Z kolei spodziewany na koniec 2023 roku wynik to 39 milionów pasażerów.
– Należy pamiętać, że z komunikacji miejskiej korzystają też osoby, które posiadają stopnie niepełnosprawności uprawniające do bezpłatnych przejazdów, a także emeryci i renciści. Stąd łączna liczba wszystkich pasażerów może wynieść ponad 40 milionów, co faktycznie jest rekordem. Wypada również zaznaczyć, że wykonaliśmy mniej kilometrów w porównaniu z ubiegłymi latami. W tym roku wykonamy 12,1 mln, a np. w latach 2018-2019 było to prawie 13 mln. Przy mniejszej liczbie przejechanych kilometrów udało się nam osiągnąć rekordową liczbę pasażerów – mówi Barbara Damian.
Dyrektor ZTM Kielce twierdzi, że w kilku etapach remarszrutyzacji zlikwidowano linie, które były najrzadziej wybierane przez pasażerów.
– Dzięki temu udało się nam zwiększyć częstotliwości na pozostałych liniach, np. nr 1, 2, 8 i 35 dojeżdżająca do Podkarczówki. Autobusy kursujące na tych trasach przewożą rekordowe liczby pasażerów. O ile na linii nr 35 w większości jeździły autobusy 12-metrowe, tak po zmianach przekierowaliśmy tam pojazdy przegubowe z uwagi na duże zatłoczenie pojazdów. Stąd też widać, że zwiększenie częstotliwości przyczyniło się do przyciągnięcia większej liczy pasażerów – stwierdza dyrektor ZTM Kielce.
Barbara Damian wskazuje, że wzrost zainteresowania transportem publicznym widać również po rosnącej liczbie biletów okresowych. W porównaniu z ubiegłym rokiem przybyło biletów 90-dniowych. W 2022 roku było to 26 tys., a w tym 28 tys. W przypadku biletów semestralnych-uczniowskich, w 2022 roku sprzedano 4,8 tys. biletów, a w 2023 roku niemal 11 tys.
– Cieszymy się, że udało się nam związać większą liczbę osób z komunikacją miejską. Bilety okresowe pozwalają podróżować za niższą cenę. Należy zaznaczyć, że pomimo podniesienia cen przejazdów oraz związanych z tym obaw, pasażerowie nie zniechęcili się do komunikacji publicznej. Te wyniki pokazują, że cena jest ważna, ale najważniejsza jest częstotliwość przejazdów – dodaje dyrektor ZTM Kielce.
Barbara Damian dodaje, że w najbliższych miesiącach nadal będą pojawiać się zmiany w kursowaniu miejskich autobusów. Mają być jednak związane głównie z prowadzonymi inwestycjami drogowymi, czyli remontami oraz budowami nowych dróg, jak w przypadku układu komunikacyjnego w pobliżu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii czy osiedla Dąbrowa II.