Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2023. W plebiscycie PWN zwyciężyło „Rel”. W młodzieżowym slangu oznacza zgodę na coś, potwierdzenie słów mówiącego, stwierdzenie, że są prawdziwe. Pochodzi od angielskiego słowa relatable, które oznacza „możliwy do powiązania z czymś”.
Profesor Anna Wileczek, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i przewodnicząca jury plebiscytu mówi, że „Rel” nie jest tegoroczną nowością w języku młodych ludzi.
– Ono funkcjonuje od kilku lat w dyskursie młodzieżowym. Najpierw w komunikacji elektronicznej, później przeszło do języka mówionego. Dodatkowo powstały inne formy tego słowa – relować czy reluje – mówi językoznawca.
Profesor Anna Wileczek zwraca uwagę na pozytywny wydźwięk słowa „Rel”. To w języku młodzieżowym rzadka sytuacja, tam częściej popularność zdobywają cięte riposty i słowa bardzo ekspresywne, niekoniecznie przyjemne dla odbiorcy.
W tegorocznej edycji plebiscytu oddano w sumie ponad 140 tysięcy głosów. Na „Rel” wskazało 19 tysięcy osób. Profesor Anna Wileczek przypomina, że w tym roku w plebiscycie zgłoszono około 18 tysięcy słów, form językowych i wyrażeń. Ta liczba wskazuje na dużą kreatywność językową młodych ludzi. Z 18 tysięcy nadesłanych propozycji jurorzy wyłonili finałową 20 słów, na które mogli głosować internauci.
– Na tej liście były nie tylko słowa świeże i innowacyjne, ale również takie, które funkcjonują już od lat i okrzepły w języku młodzieży, nie przyjmują już nowych znaczeń – tłumaczy profesor Anna Wileczek.
Drugie miejsce w plebiscycie PWN zajęło słowo „sigma”. Oznacza osobę silną, która pozostaje wierna swoim przekonaniom, jest nonkonformistą. Trzecie miejsce na podium plebiscyty zajęło słowo oporowo, które oznacza do oporu, do maksimum.