Trzecia edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego pt. „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości świętego Jana Pawła II” została rozstrzygnięta. Laureaci i wyróżnieni spotkali się w czwartek (7 grudnia) w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, gdzie zaprezentowali swoje artystyczne rozważania.
Współorganizatorem wydarzenia był oddział kielecki Związku Literatów Polskich. Jego prezes Anna Zielińska-Brudek wyjaśnia, że konkurs pozwala dotrzeć do talentów literackich. Jest również sposobem utrwalenia obecności papieża-Polaka w życiu każdego z nas, a także na Ziemi Świętokrzyskiej. Prezes zaznaczyła, że Jan Paweł II był nie tylko papieżem, ale także poetą.
– Pisał wiersze, poematy. Ta twórczość literacka jest dla nas pięknym świadectwem, a zarazem ogromnym wyzwaniem, abyśmy sami decydowali o własnym losie, mieli szacunek dla siebie i dla innych – dodała.
Konkurs spotkał się z zainteresowaniem ze strony literatów. Odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: do 19 lat i od lat 20. Jednakowe szanse mieli poeci i prozaicy, choć, jak zauważyła Anna Zielińska-Brudek, poezja dominowała.
– We wszystkich pracach jest głębia i docenianie wartości nauki Jana Pawła II. Pisanie jest największym przywilejem, jaki może spotkać każdego z nas – powiedziała.
Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk zwrócił uwagę, że Jan Paweł II pozostawił po sobie ogromną spuściznę w postaci tekstu pisanego. Przyznał, że często te treści obudowane rozważaniami filozoficznymi, są trudne do zrozumienia.
– Aby zrozumieć teksty wierszy czy dramatów, trzeba mieć trochę przygotowania filozoficznego i teologicznego. Te teksty, zwłaszcza dla młodego człowieka mogą być trudne. Jego poezja wymaga głębszej refleksji, ale jest bardzo piękna, mocna, wymowna, sięgająca przede wszystkim do kategorii wartości. Te teksty zmuszają do zastanowienia – podkreślił.
Hierarcha dodał, że nawet jeśli przy pierwszym czytaniu nie rozumiemy słów Jana Pawła II, to warto się nie poddawać i próbować dalej.
– Nie można się zwalniać z wysiłku intelektualnego. Jeżeli ktoś chce odkryć wielką wartość koncepcji człowieka u Jana Pawła II, to trzeba się z tym zmierzyć – radził.
Ze spuścizny papieża-Polaka czerpali uczestnicy konkursu. Poetka Lidia Jędrocha-Kubicka napisała wiersz o miłości. Tłumaczyła, że odniosła się do konkretnych słów Ojca Świętego.
– To jest taka miłość, na jaką wszyscy czekamy i ta miłość wybiera człowieka, każdego – tłumaczyła.
W konkursie wzięła udział już po raz drugi.
– Poezja ubarwia świat i rozpala duszę, a jeszcze taka postać, która wraca do nas we wspomnieniach i budzi radość, sprawia, że udział w tym konkursie jest tylko przyjemnością – wyznała.
Z kolei Martyna Śmiech zadebiutowała w tym wydarzeniu. Powiedziała, że zwróciła uwagę na góry.
– Góry dają siłę, dają nadzieję, dają radość. To, że wszyscy jesteśmy jednością z naturą, a ten piękny krajobraz, na który składają się i szczyty i przyroda, stworzył Pan Bóg, który również wplótł nas, ludzi, w ten piękny świat. Dostrzeganie przez Ojca Świętego prostych rzeczy jest bardzo inspirujące i można się wiele od niego nauczyć – stwierdziła.
Podczas finału w Wojewódzkim Domu Kultury wręczono nagrody laureatom, a uczestnicy zaprezentowali swoje prace.
Organizatorami konkursu byli: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich Oddział w Kielcach oraz Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Kielcach.