Rozległą, pradziejową osadę kultury łużyckiej (około 1300 r. p.n.e. – 400 r. p.n.e.) odkryli archeolodzy podczas prac przy budowie obwodnicy Chełma.
– Spodziewaliśmy się, że w tym miejscu znajduje się osada, ale nie sądziliśmy, że jest ona tak duża – mówi kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie, Paweł Wira.
– W obrębie tej osady zinwentaryzowano, zadokumentowano dotychczas ok. 400 obiektów, głównie mieszkalnych, jak również ceramikę, narzędzia. Miejsce jest bardzo ciekawe. Bez wątpienia wiąże się z bliskim dostępem do wody. To są okolice rzeki Uherki, ale również źródlisk, które istniały kiedyś w okolicach Srebrzyszcza. Ta woda bez wątpienia decydowała o tak dużym nasyceniu tego terenu osadnictwem.
W październiku przy ul. Lwowskiej w Chełmie na terenie nieistniejącego PKS-u odkryto pradziejowe pochówki podobnego okresu historycznego, co odkrycia przy budowie obwodnicy.
Eksperci uważają, że oba odkrycia świadczą o tym, że teren Chełma i najbliższe otoczenie obecnego miasta było w kręgu zainteresowań ludzi w tak odległych czasach.
Badania archeologiczne przy budowie obwodnicy Chełma będą kontynuowane w przyszłym roku.