Pandora Gate, media społecznościowe i inne zagadnienia związane z dziennikarstwem znalazły się wśród tematów dzisiejszego (piątek, 8 grudnia) wojewódzkiego finału Olimpiady Wiedzy o Mediach, który odbywał się w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.
Michał Jas z Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK podkreśla rekordowe zainteresowanie tegoroczną edycją konkursu. Zgłosiło się w sumie około 120 uczniów. W pierwszym etapie ich zadaniem było napisanie pracy na jeden z wybranych tematów, a do dzisiejszego finału wojewódzkiego zakwalifikowało się 50 najlepszych autorów. Jednym z nich jest Maciej Bątor, z V Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach. Jak mówi, wziął udział w olimpiadzie, bo chce zdobywać wiedzę na temat mediów, a w przyszłości pracować jako dziennikarz.
– Jeśli chodzi o sam egzamin, jestem z siebie zadowolony. Trudność umiarkowana, było kilka trudniejszych pytań, ale żadne mnie nie zaskoczyło, większość była logiczna. Pytania dotyczyły różnych aspektów dziennikarstwa i byłem przygotowany – mówi Maciej Bątor.
W sumie z V LO w Kielcach w finale znalazło się 4 uczniów. W przygotowaniach pomagała im Joanna Burda, nauczycielka języka polskiego. Jak podkreśla, nie musiała nikogo namawiać do udziału w olimpiadzie.
– Młodzi ludzie interesują się mediami, podobały im się tematy, na które mogli pisać pracę w pierwszym etapie olimpiady. Jeden z tematów poświęcony był TikTokowi – mówi Joanna Burda.
Agata Suszko, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim informuje, że w przyszłości chce zostać prawnikiem, ale wiedza na temat mediów przyda jej się, bowiem sama jest aktywna na portalach społecznościowych.
– Prowadzę profil na TikToku głównie o tematyce makijażu oraz siłowni. Jestem trenerką i sama trenuję. Startuję w dyscyplinie fitnessu artystycznego. Chcę przekazywać zdobytą przez lata wiedzę, osobom, które dopiero zaczynają. Sama chętnie korzystam z mediów – zapewnia Agata.
10 najlepszych osób z naszego regionu weźmie udział w ogólnopolskim finale Olimpiady Wiedzy o Mediach, który odbędzie się w połowie marca na Uniwersytecie Warszawskim. Uniwersytet jest organizatorem konkursu, a najlepsi uczestnicy otrzymają indeksy wyższych uczelni.