Działacz społeczny Władysław Pokusa jest bohaterem filmu dokumentalnego „Człowiek wsi. Pasja i siła”, którego premiera odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia, o godz. 16, w kinie Moskwa w Kielcach.
Obraz opowiada o losach Władysława Pokusy i założonej przez niego Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Krakowie.
Autorem filmowej koncepcji jest Michał Kopeć, instruktor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
Jak mówi Wojciech Purtak, to obraz ważny, jeśli chodzi o historię regionu świętokrzyskiego
– Autorem filmu jest Michał Kopeć – artysta znany i ceniony w regionie świętokrzyskim, który był trzykrotnym stypendystą Fundacji Władysława Pokusy. Zamarzył sobie, żeby zrealizować film, który przybliży historię Władysława Pokusy, ale jednocześnie opowie ją na nowo, bo to taka historia, która mówi o tym, że warto pomagać dzieciom z małych miejscowości – wyjaśnia.
Wojciech Purtak dodaje, że Władysław Pokusa cały swój majątek przeznaczył na to, by wspierać kształcenie wiejskich dzieci.
– Teraz mamy efekt, ponieważ jeden z jego stypendystów robi o nim film, a jest to film niezwykły także dlatego, że angażuje ludzi kultury z gminy Masłów. Występuje w nim ponad 100 mieszkańców z tej gminy – członków zespołów, grup artystycznych, działających w „Szklanym Domu”, którzy wcielają się w przeróżne role – zaznacza.
W rolę Władysława Pokusy, w różnych etapach jego życia, wcielili się: Krzyś Stachera, Grześ Stachera oraz Michał Kopeć. Jego żonę, Zofię Pokusę zagrała Emilia Kopeć. Na ekranie zobaczymy, członków zespołów z gminy Masłów działających w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”: Brzezinianki, Lubrzanka, Chóru Masłowianie oraz Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. Za kamerą stanął ceniony operator Mateusz Śliwa. Zdjęcia do filmu realizowano m.in. w gminie Masłów w Brzezinkach, Masłowie, Ciekotach.
Premierowy film to efekt warsztatów filmowych połączonych z produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego, na które ministerialne dofinansowanie pozyskało Koło Gospodyń Wiejskich Brzezinianki.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Wojciech Purtak.
Wstęp wolny.
Władysław Pokusa urodził się w 1912 roku w Oblekoniu, w gminie Pacanów, w ówczesnym zaborze rosyjskim. Środowisko życia w tym regionie nacechowane było wielką biedą, kradzieżami, zabójstwami, przemytem przez Wisłę. Aby ukończyć szkołę średnią, każdego dnia pokonywał dystans 15 km na rowerze w jedną stronę, mimo to szkoły tej nie ukończył z powodu biedy. Jednak cały czas był aktywnym działaczem na rzecz poprawy losów chłopa, działał w organizacji Wici, z którą wystawiali przedstawienia teatralne w remizach, organizowali dożynki, czytali prasę i książki. Wojna również mocno dotknęła Władysława Pokusę: był więziony w Ravendbruck, po wyzwoleniu wyjechał do Kanady – tam zajmował się deweloperką, tam również poznał swoją żonę – Zofię Haruk- śpiewaczkę operową, organistkę, opiekunkę zespołów polonijnych „Polonez” oraz „Krakowiak”. Z racji że nie posiadali dzieci, postanowili przekazać swój potężny majątek na wspieranie edukacji młodzieży wiejskiej w Polsce. Zmarł 18 lutego 2003 roku w Kanadzie, w wieku 91 lat. Zgodnie z jego wolą, jego prochy zostały sprowadzone do Polski i uroczyście pochowane na cmentarzu w Oblekoniu.