Co łączy biblijnych królów Izraela i Saula, Dawida, aż po mitycznego greckiego Gordiusza? Odpowiedź na to pytanie znajdą państwo w kolejnym odcinku księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce we wtorek (12 grudnia) o godz. 20.50.
W poprzednim odcinku, Wincenty opisuje, jak do władzy w Polsce doszedł prosty człowiek z ludu – syn ubogiego oracza – Siemowit. Prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomina, że nowy władca przywrócił krajowi dawną świetność.
– Ród Pompiliusza (Popiela) musiał odejść i ustąpić miejsca synowi ubogiego oracza, który zdobył Łaskę Bożą i osiągnął władzę z woli bożej. Siemowit przywrócił Polsce utracone za Pompiliusza znaczenie, odzyskał odebrane terytoria i dołożył nowe zdobycze – wyjaśnia.
W tym odcinku, Wincenty uzasadnia licznymi przykładami, że tradycja wybierana władcy ze względu na wybitne zasługi i cnotę waleczności, niezależnie od pochodzenia, ma wiele historycznych odniesień. Jak wyjaśnia prof. Beata Wojciechowska, kronikarz wymienia znamienitych nazwiska władców, którzy wywodzili się z nizin społecznych.
– Wszystkich władców powinna cechować cnota pokory, właściwe postępowanie, refleksja nad samym sobą, czemu służą zastosowane środki stylistyczne oraz aforyzmy, np. bo z krzaku róży i róża wyrasta i cierń kłujący, czy z tej samej winorośli otrzymuje się wino i ocet. Oddają one uniwersalne prawdy, odnoszące się do przenikania się dobra i zła, radości i smutku, szlachetności i nikczemności, bogactwa i nędzy. Należy zatem pamiętać, że to, co przynosi los jest niepewne i szybciej odchodzi niż przychodzi – tłumaczy.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego, z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na stronie wielkaliteratura.online.