Niemal 50 unikatowych fotografii błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego trafiło do Biblioteki Publicznej w Końskich. Duszpasterz i poseł, rozstrzelany przez Niemców w 1941 w Auschwitz jest patronem powiatu koneckiego.
Dariusz Kowalczyk, dyrektor koneckiej książnicy informuje, że właściciel zbioru, mieszkaniec Radomia zwrócił się do władz gminy za pośrednictwem jednej z grup poświęconych historii Końskich w mediach społecznościowych. Nie wiadomo jak został właścicielem bardzo prywatnych fotografii błogosławionego. Po tym jak dyrektor zobaczył zbiór stwierdził, że to autentyczne i dobrze zachowane zdjęcia, które gmina powinna nabyć.
– Widać, że to fotografie rodzinne, bo są portrety rodziców i małego Kazia. Na zdjęciach można też prześledzić jego ścieżkę zawodową. Widać zdjęcia z seminarium duchownego i kolejnych parafii w których pełnił posługę: Skarżysko-Kamienna, Radom – opisuje.
Dyrektor podkreśla, że tak ciekawy i dobrze zachowany zbiór to pretekst do badań naukowych na temat życia ks. Sykulskiego. Fotografie być może będą podstawą kolejnej książki historycznej, wydanej nakładem ArsLibris, wydawnictwa Biblioteki Publicznej w Końskich.
Chociaż Kazimierz Sykulski jest patronem powiatu i był beatyfikowany za męczeńską śmierć w Auschwitz, to nie jest postacią szerzej znaną nawet w Końskich.
Magdalena Weber, przewodniczka świętokrzyska i pracownik biblioteki zwraca uwagę na to, że ks. Kazimierz Sykulski był wyjątkową postacią.
– Był osobą, która potrafiła zjednać sobie wiele osób, które angażowały się w pomoc biednym ludziom, potrafił zaangażować wiele osób do pracy w akcjach katolickich, a poza tym był posłem na Sejm, czyli spełniał się społecznie i politycznie, był też kapelanem Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej – przypomina.
13 czerwca 1999 r. ks. Kazimierz Sykulski został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
Ksiądz Sykulski urodził się w Końskich, 29 grudnia 1882 r.