Czym skorupka za młodu nasiąknie… – zgodnie z tą mądrością, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach wychowuje czytelników od najmłodszych lat. Temu służyły zajęcia, organizowane w ramach projektu „Hura! – literatura”.
W środę (13 grudnia) odbyło się spotkanie z cyklu „Kłębek uczuć”. Jak tłumaczy Małgorzata Kędziorska z Mediateki, w czasie ich trwania wykorzystywane są elementy biblioterapii.
– Najczęściej są to zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, ale również dla dzieci, które chcą dowiedzieć się więcej o swoich uczuciach, emocjach. Na przykład wykorzystujemy bohatera książkowego, który przeżywa to samo, co dziecko i wtedy jest mu dużo łatwiej poradzić sobie ze złością, smutkiem, z odejściem bliskiej osoby – wyjaśnia.
Dodaje, że praca jest dostosowana do wymogów grupy.
– Przede wszystkim jest to praca z książką, czyli czytamy książeczkę, jeżeli są to dzieci niepełnosprawne intelektualnie, staramy się też prowadzić zabawy sensoryczne, np. masaże paluszkowe. Mamy też zabawy w których uczestniczą opiekunowie dzieci, więc jest to np. jakaś układanka, jeśli się uda zabawa ruchowa. Dzisiaj przygotowałam dla nich również zabawę plastyczną – będziemy robić mikołaja – opisuje.
Natomiast na czwartek, 14 grudnia, zaplanowano kolejne spotkanie dla przedszkolaków z cyklu „Klasyka dla smyka”. Jak mówi Halina Sorys z Mediateki, dzieci potrafią pięknie bawić się językiem.
– Podczas tych zajęć bawimy się słowem, rozbudzamy wrażliwość na dziecięca poezję, czytamy klasyków poezji dziecięcej: Jana Brzechwę, Juliana Tuwima, Marię Konopnicką, ale także wiersze współczesnych poetów: Agnieszki Frączek, książki Michała Rusinka, Doroty Gellner – wymienia.
Zajęcia wpisują się w projekt „Hura! – literatura”, w którym, jak wyjaśnia Anna Godowska, główny bibliotekarz książnicy, w mijającym roku zaplanowano 50 wydarzeń. Brały w nich udział przedszkolaki oraz dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej.
– W ramach tego projektu organizowaliśmy spotkania zarówno dla dzieci – spotkania autorskie i spotkania z ilustratorami, ale były także wydarzenia organizowane do grup dorosłych – nauczycieli, opiekunów, nauczycieli, bibliotekarzy. W tym zakresie przygotowywaliśmy wykłady, warsztaty i seminaria. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się nasza propozycja, którą oferujemy już od kilku lat, czyli „Bibliusiowe czytanki na wesołe poranki”, i ten projekt na pewno też będzie kontynuowany w przyszłym roku – zaznacza.
Na realizację projektu „Hura! – literatura”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach otrzymała prawie 21 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.