33 prace napłynęły do tegorocznej edycji konkursu „Napisz do nas o nas” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego i Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
W środę (13 grudnia), w tymczasowej siedzibie kieleckiej sceny dramatycznej wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym.
Grzegorz Strzelczyk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego wyjaśnił, że prace mogły mieć formę literacką lub plastyczną. Tylko jedna nie spełniała wymogów regulaminu.
– Były ciekawe, szczególnie te plastyczne, stąd namnożyło nam się wyróżnień. Najciekawsza praca jest projektem plakatu do spektaklu „Nie wszyscy pójdziemy do raju”. Ona bezapelacyjnie dostała pierwszą nagrodę – powiedział.
W kategorii plastycznej zwyciężyła Agnieszka Pałgan z Bielin, studentka drugiego roku wzornictwa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– Zainspirowała mnie sama sztuka. To są tematy aktualne. Mało osób o tym mówi, ale każdy może być tym, kim i jakim chce. Na moim plakacie na pierwszy rzut oka można zobaczyć dwa serca, ale tak naprawdę są to pocałunki bohaterek spektaklu – wyjaśniła.
Agnieszka w tej samej kategorii wygrała także przed rokiem.
Paweł Chmielewski, przewodniczący jury, redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor” wyjaśnił, że praca ta wyróżniała się pod kilkoma względami.
– Nowoczesnością, symboliką, a przede wszystkim odwołaniem do tego, co istotne dla młodych ludzi, czyli też poczuciem wolności, demokracji i tym, że nic się im nie narzuca. Nam się spodobało przede wszystkim to, że te prace są bardzo otwarte, a nie konserwatywne, tkwiące w przeszłości. One nie schlebiają gustom starszych ludzi. Te młode osoby, które biorą udział w konkursie, mówią własnym głosem – mówił.
Drugie miejsce zajęła Gabriela Łucak (Borki), a trzecie – Zofia Makowska (Kielce). Wyróżnienia (ex aequo) otrzymały: Maria Jamtal (Starachowice), Laura Wiatr (Bilcza), Julia Wołowiec (Kielce).
W kategorii literackiej pierwszej nagrody nie przyznano. Drugie miejsce zajęła Amelia Żelazna (Zagnańsk), trzecie (ex aequo) – Kinga Michalska (Kielce) i Aleksandra Łata (Łagów). Wyróżnienie trafiło do Wiktora Jachmiczyka z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Paweł Chmielewski tak tłumaczył brak pierwszego miejsca w tej kategorii.
– Prace były niezłe, ale być może dlatego, że w gronie jurorów parę osób dość mocno zajmuje się literaturą, to może postawiliśmy zbyt wysokie wymagania. Myślę, że uczestnicy powinni podszlifować takie formy, jak recenzja i esej – poradził.
Zdaniem przewodniczącego jury poziom wszystkich nadesłanych prac był dobry i wyrównany.
– Przede wszystkim były przemyślane. Zarówno od strony plastycznej, jak i literackiej. Widać było, że uczestnicy obejrzeli te spektakle i coś z nich wyciągnęli, więc jest ten element refleksji, wyciągnięcie wniosku, a nie tylko takiego zrelacjonowania – opisywał.
Konkurs był skierowany do młodzieży szkół średnich i wyższych uczącej się w województwie świętokrzyskim.