Koniec roku to zawsze czas podsumowań, a takim jest 72. Plebiscyt Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2023. Przedstawiamy sportowców, trenerów i drużyny nominowane przez plebiscytową kapitułę. Uroczysta gala, na której ogłosimy wyniki, odbędzie się 1 lutego w Grand Hotelu w Kielcach.
Plebiscyt Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2023 organizują tradycyjnie Polskie Radio Kielce, Echo Dnia i TVP3 Kielce. Laureatów, podobnie jak w roku ubiegłym wybierze kapituła, w której skład wchodzą dziennikarze sportowi wymienionych redakcji. Kapituła nominowała 30 sportowców, 10 trenerów i 5 drużyn. Przyznamy też tytuły komplementarne: sportowe nadzieje, ambasador regionu, sportowiec niepełnosprawny i zasłużony dla świętokrzyskiego sportu.
Plebiscyt Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu ma już wieloletnią tradycję. Jest to najbardziej prestiżowe wydarzenie sportowe w naszym regionie. Co roku gala wręczenia nagród, z wyjątkiem przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, była miejscem spotkań niemalże całego środowiska sportowego ziemi świętokrzyskiej. W tej wyjątkowej imprezie brało udział regularnie ponad 500 osób, w tym znani sportowcy, olimpijczycy, trenerzy, działacze sportowi, władze regionu, a także goście specjalni. Jesteśmy przekonani, że tym razem również tak będzie.
Wielka Gala Sportu, na której ogłosimy wyniki plebiscytu odbędzie się w czwartek, 1 lutego w Grand Hotelu w Kielcach i będzie transmitowana na antenie Polskiego Radia Kielce, TVP3 Kielce i portalu echodnia.eu.
NOMINOWANI SPORTOWCY:
1. Sebastian Batkowski (NOSAN Kielce) – jeden z najlepszych bilardzistów na Starym Kontynencie, drużynowy mistrz Europy z fińskiego Tampere. Na rozgrywanych w Kielcach mistrzostwach Polski zdobył zloty medal w 10 – bil i srebrny w 8 – bil.
2. Oliwia Bełczew (KKL Kielce) – zawodniczka specjalizująca się w biegach średnich. W minionym sezonie zdobyła trzy medale mistrzostw Polski w kategorii U18. Rozpoczęła sezon od zwycięstwa w hali w biegu na 1000 m. Później przyszło srebro na 800 m na stadionie otwartym, a sezon zamknęła złotem w biegu przełajowym na 2 km.
3. Natalia Biskupska (KKL Kielce) – lekkoatletka rywalizująca w skoku o tyczce. W 2023 roku zdobyła dwa złote medale w mistrzostwach Polski w kategorii U20. Najpierw 18 – letnia kielczanka była bezkonkurencyjna w hali, a następnie w zawodach na stadionie otwartym. W mijającym roku ustanowiła rekord życiowy na wysokości 3,86 m.
4. Marcel Błaszczyk (TTCup.com Polonii Kielce) – jeden z najlepszych tenisistów stołowych młodego pokolenia w Polsce. Mimo dopiero 16 lat rywalizuje w I lidze seniorów i jest podstawowych zawodnikiem kieleckiego zespołu. Podczas mistrzostw Europy juniorów w Gliwicach wywalczył dwa brązowe medale w mikście i deblu.
5. Aleksander Bracik (KTM Novi Korona Kielce) – jeden z najlepszych polskich zawodników startujących w motocyklowych rajdach enduro. W zakończonym sezonie został wicemistrzem Europy w klasie E1. Często zmagał się w tym roku z kontuzjami i na krajowym podwórku stanął na trzecim stopniu podium.
6. Jakub Brzóska (TS Akwedukt Kielce) – w Hamburgu zdobył złoty medal na triathlonowych Mistrzostwach Świata Age Group na dystansie sprinterskim. W Madrycie dorzucił tytuł wicemistrza Europy. Zdobył także cztery złote medale mistrzostw Polski w triathlonie i aquathlonie.
7. Rafał Dobrowolski (ŁLKS Karima Prząsław) – wywalczył z kolegami z reprezentacji Polski tytuł drużynowego mistrza świata w kategorii łuków bloczkowych. W finale zawodów w Berlinie „biało – czerwoni” pokonali Duńczyków.
8. Alex Dujszebajew (Industria Kielce) – kapitan Industrii Kielce i prawdziwy „mózg” zespołu. Rozgrywający klasy światowej i potwierdza to w każdym meczu. Mistrz Polski. W tym roku po raz drugi z rzędu zagrał z kieleckim zespołem w wielki finale Ligi Mistrzów.
9. Robert Floras (Global Pharmy Orlicza 1924 Suchedniów) – podstawowy zawodnik występującego w Lotto Superlidze tenisistów stołowych zespołu „Aptekarzy”. Wspólnie z kolegami z drużyny w poprzednim sezonie wywalczył brązowy medal w ekstraklasie, a także srebro w Europe Trophy. W trwającym sezonie suchedniowianie awansowali do najlepszej ósemki w Pucharze Europy.
10. Konrad Forenc (Korona Kielce) – w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu był niekwestionowanym numerem jeden w bramce Korony. Walnie przyczynił się do utrzymania zespołu w piłkarskiej elicie. Jesienią stracił miejsce miedzy słupkami, ale to m.in. dzięki jego interwencjom „żółto – czerwoni” są w ćwierćfinale Fortuna Pucharu Polski.
11. Marcus Godinho (Korona Kielce) – Kanadyjczyk w tym sezonie stał się podstawowym zawodnikiem Korony. Rozwinął się piłkarsko i dużo dawał drużynie. Pojawiły się informacje o zainteresowaniu ze strony selekcjonera reprezentacji spod znaku „Klonowego Liścia”.
12. Sabina Jarząbek (KKL Kielce) – zdobyła w mijającym roku cztery medale mistrzostw Polski w biegach ulicznych oraz przełajowych. Dobrze spisała się również na mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w Brukseli, gdzie na wymagających trasach, uplasowała się na czterdziestej pozycji. Dla 30 – letniej zawodniczki był to najlepszy sezon w karierze.
13. Izabella Jońska (NOSAN Kielce) – wywalczyła srebrny (8 – bil )i brązowy (9 – bil) medal rozgrywanych w Słowenii bilardowym mistrzostw Europy juniorek. W krajowym championacie w tej kategorii wiekowej sięgnęła po złoto w 9 – bil i 10 bil. Ma na swoim koncie pierwsze medale mistrzostw Polski seniorek.
14. Arciom Karaliok (Industria Kielce) – mistrz Polski i finalista Ligi Mistrzów. Reprezentant Białorusi. Obrotowy z krwi i kości. Jak jest w formie, a z reguły jest, to absolutny światowy top. W kieleckim zespole od 2018 roku.
15. Adam Kołodziej (MUKS Wisła Junior Sandomierz) – wicemistrz Polski do lat 23 w biegu na 3000 m. Czasem 8:42.24 ustanowił rekord życiowy. Został powołany do reprezentacji Polski na lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w tej kategorii wiekowej. W fińskim Espoo awansował do finału, w którym zajął 13. miejsce.
16. Jakub Łukowski (Korona Kielce) – najskuteczniejszy piłkarz Korony w ubiegłym sezonie. 27 – latek strzelił 12 goli walnie przyczyniając się do pozostania drużyny w PKO BP Ekstraklasie. W sierpniu niestety zerwał więzadła krzyżowe. Trzymamy kciuki za jego powrót na boisko.
17. Piotr Malarczyk (Korona Kielce) – wychowanek kieleckiego klubu, który nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Jeśli jest zdrowy gra „od deski do deski” i z całą pewnością wprowadza spokój w defensywne poczynania „żółto – czerwonych”. Jak trzeba, zaciska żeby i wybiega na boisko.
18. Karolina Młodawska (KKL Kielce) – wywalczyła dwa srebrne medale mistrzostw Polski w trójskoku. Najpierw stanęła na drugim stopniu podium w hali, by powtórzyć sukces podczas zawodów na stadionie otwartym. W tym sezonie skupiła się wyłącznie na trójskoku. Dobre wyniki zwieńczone zostały uzyskaniem minimum na Uniwersjadę w Chengdu, na której zajęła wysokie czwarte miejsce. Wciąż walczy o minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.
19. Arkadiusz Moryto (Industria Kielce) – z Industrią wywalczył w minionym roku tytuł mistrza Polski i klubowego wicemistrza Europy w Lidze Mistrzów. Podstawowy zawodnik reprezentacji Polski. Przez fachowców powszechnie uznawany już za jednego z najlepszych prawoskrzydłowych świata. Zwycięzca naszego plebiscytu w ubiegłym roku.
20. Dylan Nahi (Industria Kielce)– świetny skrzydłowy. Reprezentant Francji. Mistrz Polski i finalista Ligi Mistrzów. Bardzo lubi nasz kraj, bo 26 października 2017 roku debiutował w reprezentacji Trójkolorowych w wygranym meczu z… Polską i zdobył 5 bramek.
21. Nono (Korona Kielce) – filigranowy hiszpański pomocnik jest jednym z ulubieńców kieleckiej publiczności. Opuścił w tym sezonie tylko jeden mecz. Obdarzony nietuzinkowymi umiejętnościami technicznymi jest motorem napędowym Korony. Zawsze uśmiechnięty i dający się lubić.
22. Jarosław Olech (Wiking Starachowice) – w litewskich Druskiennikach został mistrzem świata w trójboju siłowym. Dla starachowickiego siłacza jest do osiemnasty tytuł w karierze seniorskiej i pierwszy po trzyletniej przerwie.
23. Michał Olejniczak (Industria Kielce) – mistrz Polski i finalista Ligi Mistrzów. Zawodnik kieleckiego klubu od 2020 roku. Młody, 22-letni, rozgrywający coraz mocniej „rozpycha się” w drużynie żółto-biało-niebieskich. Świetny w obronie i dysponujący dobrym rzutem z drugiej linii.
24. Krzysztof Ratajski – pochodzący ze Skarżyska, najlepszy polski darter, noszący przydomek The Polish Eagle (Polski Orzeł). Pokonał w Jenie Stephena Buntinga w finale German Darts Open 2023, zgarniając jubileuszowy, dziesiąty w karierze zawodowy tytuł federacji PDC. Na takie zwycięstwo skarżyski zawodnik czekał cztery lata.
25. Szymon Sićko (Industria Kielce) – mistrz Polski i finalista Ligi Mistrzów. Świetny początek tego sezonu i czołówka klasyfikacji strzelców Ligi Mistrzów. Niestety, kontuzja wyhamowała jego formę, ale szybko próbuje się odbudować. Zawsze można liczyć na jego potężne rzuty z drugiej linii.
26. Jan Skaliński (KSZO Ostrowiec) – piłkarz wodny i wychowanek ostrowieckiego klubu. Mistrz Polski juniorów do lat 19 już drugi raz z rzędu. Prawdziwa ostoja w bramce najmłodszej drużyny w ekstraklasie. Świetnie broni rzuty karne.
27. Miłosz Trojak (Korona Kielce) – kaptan „żółto – czerwonych” i ostoja defensywy. Wyrósł na prawdziwego lidera drużyny. Udana wiosna i jeszcze lepsza jesień tego roku. Nad powołaniem go do reprezentacji Polski zastanawiał się selekcjoner Michał Probierz.
28. Andreas Wolf (Industria Kielce) – jeden z najlepszych, jak nie najlepszy bramkarz na świecie. Na początku sezonu zmagał się z kontuzją, ale jak wrócił to od razu „wykręcał” świetne statystyki w Lidze Mistrzów. Jego parady bardzo często trafiają do topu poszczególnych kolejek europejskich rozgrywek. Mistrz Polski i finalista Ligi Mistrzów w ubiegłym sezonie.
29. Hubert Wrona (KKB RUSHH Kielce) – na mistrzostwach Polski seniorów w Toruniu kielecki pięściarz sięgnął po złoty medal. Na szczyt wrócił po dwóch latach.
30. Dominick Zator (Korona Kielce) – zdominował prawą obronę w Koronie. Jako jedyny wystąpił w tym sezonie we wszystkich meczach PKO BP Ekstraklasy od pierwszej do ostatniej minuty. Udana w jego wykonaniu była również runda wiosenna. Zaowocowało to powołaniami i debiutem w reprezentacji Kanady.
NOMINOWANI TRENERZY:
1. Tomasz Brożyna (Cyclo Korona Kielce) – wyśmienity przed laty kolarz pracuje z młodzieżą kieleckiego klubu. Trzymamy kciuki i liczymy, że wkrótce przyjdą sukcesy. Jest także trenerem kadry narodowej w kategorii Elita.
2. Talant Dujszebajew (Industria Kielce) – szkoleniowiec mistrzów Polski i finalistów Ligi Mistrzów. W kieleckim klubie już od 10 lat. W ciągu tych 10 lat jego podopieczni zdobyli cztery medale Ligi Mistrzów (złoty, dwa srebrne i brązowy), 10 razy sięgnęli po mistrzostwo Polski i siedmiokrotnie Puchar Polski. Perfekcjonista, który bardzo wiele wymaga od swoich zawodników, ale też wiele daje. Zawsze staje w ich obronie i wszystkich traktuje jak synów, choć oczywiście tych prawdziwych w zespole ma dwóch.
3. Katarzyna Krasowska (PulsLift UKS Nike Suchedniów) – wprowadziła drużynę z Suchedniowa do Lotto Ekstraligi badmintona, w której beniaminek plasuje się w połowie tabeli. Jako trzykrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, Atlancie i Sydney swoją ogromną wiedzę przekazuje młodym zawodnikom i zawodniczkom z Suchedniowa.
4. Tadeusz Krawiec (Star Starachowice) – w ubiegłym sezonie dokonał ze swoim zespołem rzeczy bez precedensu: zielono-czarni wywalczyli awans do III ligi nie przegrywając ani jednego meczu w IV lidze, tylko dwa remisując i zdobywając 134 bramki. Po rundzie jesiennej Star zajmuje 6. miejsce, najwyższe z beniaminków.
5. Kamil Kuzera (Korona Kielce) – jego serce jest „żółto – czerwone”. Trener piłkarzy Korony, który kieleckiemu klubowi jest oddany bez reszty. Przejął drużynę na ostatnim miejscu w tabeli i utrzymał w PKO BP Ekstraklasie. W nowym sezonie zespół gra zdecydowanie lepszy football, choć na razie nie ma to wyraźnego przełożenia na zdobycze punktowe. Niezwykle pracowity i lubiany nie tylko przez zawodników.
6. Filip Moćko (Orto – Medico Scyzorów Kielce) – zespół koszykarzy na wózkach prowadzony przez grającego 29 – letniego szkoleniowca w minionym sezonie wywalczył mistrzostwo Polski, Superpuchar kraju, a także zajął drugie miejsce w turnieju o Puchar Polski. Drużyna świetnie reprezentował region świętokrzyski w rozgrywkach europejskich.
7. Ryszard Olejnik (Start Kielce) – z sukcesami prowadzi łuczników kieleckiego klubu, którzy zdobywają medale na najważniejszych imprezach w kraju jak i poza granicami. Jego podopiecznym jest m.in. Łukasz Ciszek, który na mistrzostwach świata w Pilźnie wywalczył kwalifikację na Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu w 2024 roku.
8. Paweł Tetelewski (Suzuki Korona Kielce) – z kieleckimi piłkarkami ręcznymi awansował do Ligi Centralnej. Drużyna „Koroneczek” oparta jest w głównej mierze na młodych wychowankach, ale w nowym sezonie radzi sobie całkiem dobrze, zajmując obecnie miejsce tuż za podium. Duża w tym zasługa doświadczonego szkoleniowca, który dla swoich zawodniczek jest niekwestionowanym autorytetem.
9. Radosław Wasiak (SMS ZPRP Kielce) – młodzi piłkarze ręczni kieleckiej szkoły wygrali w 2022 roku SMS Cup i uzyskali prawo gry w Lidze Centralnej. Na zapleczu ORLEN Superligi podopieczni byłego reprezentanta Polski radzą sobie nadspodziewanie dobrze, lokując się w górnej części tabeli.
10. Agnieszka Wrona (KKL Kielce) – jest trenerem skoku o tyczce. Prowadzona przez nią sekcja była zdecydowanie najmocniejszą w tym sezonie w kieleckim klubie. Jej podopieczni zdobyli w roku 2023 sześć medali mistrzostw Polski w hali i na stadionie otwartym.
NOMINOWANE DRUŻYNY:
Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów – zespół tenisa stołowego, który w poprzednim sezonie wywalczył brązowy medal Lotto Superligi, a także srebro w rozgrywkach Europe Trophy. W trwającym sezonie suchedniowianie awansowali do najlepszej ósemki w Pucharze Europy, a wcześniej po raz pierwszy w historii rywalizowali w Lidze Mistrzów.
PulsLift UKS „Nike” Suchedniów – zespół badmintonistów, który awansował do Lotto Superligi.
Korona Kielce – zespół wywalczył utrzymanie w sezonie 2022/2023 w PKO BP Ekstraklasie i awansował do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski w trwających rozgrywkach.
Industria Kielce – finalista Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych i mistrz Polski w sezonie 2022/2023
NOSAN Kielce – bilardowym wicemistrz Polski w sezonie 2023.