Jak zmieniała się pod względem architektonicznym bazylika katedralna w Kielcach? Dowiemy się z książki napisanej przez dr Małgorzatę Doroz-Turek z Politechniki Świętokrzyskiej.
W czwartek (14 grudnia) w Bibliotece Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyła się promocja publikacji noszącej tytuł: „Bazylika katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. Przeobrażenia architektury kościoła od średniowiecza do XX wieku”.
Autorka mówi, że badania w tym zakresie rozpoczęła w 2017 roku, a zebranie danych dotyczących zmian architektonicznych budynku kieleckiej bazyliki było dużym wyzwaniem.
– Badam architekturę średniowieczną, ale najmniej jest źródeł z tego czasu. Mowa o źródłach zarówno pisanych jak i materialnych, bo te obiekty były przebudowywane. Trzeba więc zająć się dalszymi epokami. W tym przypadku dotarłam aż do XX wieku, bo bardzo mnie zainteresował ten okres – mówi dr Małgorzata Doroz-Turek.
Autorka dodaje, że obecna bazylika katedralna jest znacznie większa niż ufundowany w XII wieku kościół, bowiem był on wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany.
W promocji książki wzięli udział historycy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Profesor Krzysztof Bracha z Instytutu Historii podkreśla, że jest to pierwsza tego typu monografia. Publikację określa jako bardzo potrzebną, bowiem wiedza na temat początków kościoła jest niewielka.
– Im dalej wstecz, tym więcej hipotez i tak naprawdę nie wiemy dokładnie jak wyglądała pierwotna fundacja, jak wyglądał kształt architektoniczny pierwotnego kościoła romańskiego, choć pozostałości tej budowli są widoczne do dzisiaj w postaci ciosów kamiennych od strony wschodniej – mówi historyk.
Profesor Krzysztof Bracha uważa, że niezbędna jest interdyscyplinarna monografia bazyliki katedralnej, nad którą powinien pracować zespół naukowców z różnych dziedzin. Taką potrzebę widzi również profesor Waldemar Kowalski z Instytutu Historii UJK. – To jeden z najważniejszych obiektów w historii Kielc – podkreśla naukowiec.