Jak Wincenty Kadłubek uzasadniał ideę przeznaczenia piastowskiego rodu do sprawowania najwyższej władzy? O tym dziś usłyszą państwo w kolejnym odcinku księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce (wtorek, 19 grudnia) o godz. 20.50.
Księga druga poświęcona jest dziejom Polski piastowskiej od czasów najdawniejszych. W tej części opisuje, dlaczego Siemowit otrzymał łaskę sprawowania władzy. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zwraca uwagę, że kronikarz z szacunkiem odnosi się do prastarego obrzędu postrzyżyn, wywodzącego się z czasów przedchrześcijańskich.
– Wincenty broni zwyczaju obcinania włosów i wskazuje na powagę tej ceremonii. Forma i uroczysty charakter postrzyżyn tworzą adopcję – będącą w świetle prawa świeckiego, ale i kanonicznego – pokrewieństwem prawnym. Taka relacja nie pozwalała na zawieranie małżeństw, co było jasno określone w Kodeksie Justyniana oraz w Dekrecie Gracjana – mówi.
Historyczka zwraca uwagę, że Piast przekazał prawo do postrzyżyn swojego syna, Siemowita dwóm wysłannikom bożym, co miało swoje konsekwencje.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka, w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego, z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na portalu Radia Kielce wielkaliteratura.online.