Kielecki ratusz otworzył oferty w przetargu na dzierżawcę części Placu Wolności o powierzchni niemal 4 tys. metrów kwadratowych Jeśli uda się rozstrzygnąć postępowanie od 2024 roku parking na jednym z najważniejszych miejskich placów będzie zarządzany przez prywatną firmę.
Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc informuje, że w postępowaniu wzięło udział 11 podmiotów. Jednak jeden z oferentów wpłacił wadium po terminie. Wywoławcza stawka miesięcznego czynszu dzierżawnego wynosiła 5 zł netto miesięcznie za metr kwadratowy. Najwyższą ofertę złożyła spółka WEIP Parking z Gdyni – 18,5 zł za metr kwadratowy.
– To firma działająca na terenie całego kraju. Spółka ma duże doświadczenie w obsłudze przestrzeni parkingowych z wykorzystaniem także najnowszej technologii i różnych metod opłat za postój. Wśród oferentów pojawiło się też Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Jednak propozycja Zieleni Miejskiej była niższa od tej, która wygrała – mówi.
Rzecznik Bogdana Wenty dodaje, że za organizację parkingu, sposób pobierania opłat oraz ich wysokość będzie odpowiadał nowy dzierżawca. Na razie nie wiadomo, jakie opłaty będą obowiązywać.
– Mamy świadomość, że kielczanie przyzwyczaili się do tego, że Plac Wolności pełni funkcję parkingu. Wydzierżawiony fragment nadal będzie tak zagospodarowany, a jest to przestrzeń od linii ul. Mickiewicza i Głowackiego w kierunku Muzeum Zabawek i Zabawy. Prezydent Kielc Bogdan Wenta sam zdecydował o tym żeby przeznaczyć ten obszar pod dzierżawę, licząc na to, że oferta zyska zainteresowanie firm świadczących tego typu usługi. A jak widać postępowanie przetargowe to potwierdziło – stwierdza.
– Wciąż czekamy na uruchomienie zewnętrznych funduszy. Należy pamiętać, że w nowej perspektywie unijnej, pieniądze z KPO, czy innych programów nie mogą być wykorzystywane na budowę parkingów. Stąd dofinansowanie na odnowienie Placu Wolności może objąć jedynie samą płytę oraz przestrzeń ją okalającą. Nadal nie wiemy jednak kiedy zostaną ogłoszone konkursy. Dlatego dzisiaj skupiamy się na dzierżawie placu zewnętrznej firmie i tym co miasto może na tym zyskać, czyli przychodach z dzierżawy – wskazuje.
Pozostała część placu Wolności nie objęta dzierżawą ma być wyłączona z parkingu i przekazana w zarządzanie Wydziałowi Usług Komunalnych i Środowiska Urzędu Miasta Kielce, jako miejsce organizacji okazjonalnego handlu lub wydarzeń.
Nowy dzierżawca po załatwieniu formalności i podpisaniu umowy z władzami miasta może zacząć pobieranie opłat za parkowanie na Placu Wolności od stycznia 2024 roku.