1 stycznia 2024 roku wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające osoby z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS informuje, że aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności decyzję o potrzebie wsparcia.
– Wnioski o wydanie takiej decyzji będzie można składać od 1 stycznia. Gdy osoba z niepełnosprawnością otrzyma taką decyzję, wówczas będzie mogła do ZUS złożyć wniosek o wypłatę świadczenia – wyjaśnia Paweł Szkalej.
Wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę świadczenia będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal emp@tia lub bankowość elektroniczną.
– Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby, które ukończyły 18 lat, mieszkają w Polsce oraz otrzymały decyzję z wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której określony został poziom potrzeb – dodał Paweł Szkalej.
Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika. Jego wysokość będzie zależna m.in. od wysokości renty socjalnej i będzie wynosiła od 40 do 220 proc. aktualnej renty. Oznacza to, że najniższe świadczenie wynosić będzie 635 zł, a najwyższe prawie 3,5 tys. zł.
Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż siedem lat.