Około 180 artystów weźmie udział w koncercie pod hasłem „Gmina Masłów kolęduje 2023”. Spotkanie odbędzie się w środę, 20 grudnia, o godz. 17.30 w kościele w Domaszowicach. Wstęp jest bezpłatny.
Wydarzenie przygotowuje Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Dyrektor tej instytucji Wojciech Purtak wyjaśnił, że to już trzecia edycja tego spotkania, które tym razem będzie miało zmienioną formułę.
– Będziemy mieszać nasze zespoły i zaproponowaliśmy im specjalne, artystyczne współprace. W Domaszowicach przedstawimy trzy bloki. W pierwszym pokażemy nowoczesne podejście do sztuki ludowej. To będzie mieszanie góralszczyzny, tej tatrzańskiej i tej związanej z Górami Świętokrzyskimi. W drugim bloku zobaczymy zespoły śpiewacze z towarzyszeniem kapeli Adaśki, więc będzie można zaśpiewać najpopularniejsze, najbardziej radosne kolędy z wielkim chórem zespołów ludowych, bo w jednym momencie na scenie będzie ponad 60 osób oraz artyści grający na instrumentach ludowych – wymienia.
Wystąpią również: Barczanki, Brzezinianki, Dąbrowianki, Domaszowianie, Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna, Kopcowianki, Lubrzanka, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna.
Ostatni, trzeci blok będzie najbardziej klasyczny, bo wystąpi Chór Masłowianie z Grupą Artystyczną Golica oraz Nowymi Masłowiankami. Towarzyszyć im będą solistki, artystki spoza gminy Masłów: estradowa – Kasia Lisowska i klasyczna – sopranistka Sylwia Ziółkowska. Wystąpi z nimi duet Magemia (skrzypce, wiolonczela).
Wojciech Purtak dodaje, że zespoły bardzo chętnie przystąpiły do pracy nad programem koncertu, czyli tak naprawdę nad nowym materiałem.
– Musimy pamiętać, że kolędy i pastorałki, które zabrzmią w Domaszowicach są specjalnie przygotowane, zaaranżowane na ten wyjątkowy wieczór – zaznacza.
Aniela Cedro z zespołu Dąbrowianki przyznała, że kolędowanie podczas koncertu jest współczesną formą dawnej tradycji.
– Dawniej, dawniej kolędowaliśmy w naszych domach. Zbieraliśmy się z kolegami, koleżankami przy choince, śpiewaliśmy kolędy i było bardzo wesoło. W tej chwili kolędujemy w zespołach śpiewaczych w świetlicach, a oprócz tego kolędujemy z innymi zespołami, jak Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. To nowa grupa, której musimy przekazać naszą wiedzę, ale chętnie razem występujemy – podkreśla.
W podobnym tonie mówi przedstawiciel młodego pokolenia, Aleksy Michta.
– Ten koncert jest szansą, żeby się spotkać ze starszymi osobami i pokolędować – stwierdził.
Kierownikiem artystycznym wydarzenia jest Michał Kopeć, ale jak dodaje dyrektor „Szklanego Domu”, wszyscy instruktorzy związani z tym miejscem są zaangażowani w koncert, w przygotowanie poszczególnych bloków.
– Za część pierwszą odpowiada Grzegorz Michta, za blok ludowy – Krzysztof Korban i Rafał Żebrowski, a za trzeci, klasyczny – Michał Kopeć. Warto powiedzieć, że jest to koncert, nad którym pracuje choreograf, Małgorzata Wyderska. Ruch sceniczny też się pojawi, bo kolędy będą wesołe. Będzie można potupać nóżką i cieszyć się, bo rodzi się Jezus. Będzie też można wynieść taką dobrą energię z tego koncertu – tłumaczy.
Wydarzenie poprowadzi Wojciech Purtak. Gościem specjalnym będzie biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta, który skieruje do uczestników duszpasterskie słowa. Koncert zostanie zarejestrowany i w czasie świąt wyemitowany m.in. na kanale youtube „Szklanego Domu”.