W Kielcach nie będzie dzielnic. Rajcy zasiadający w komisji zajmującej się opracowaniem nowego statutu Kielc zdecydowali o wykreśleniu z ostateczniej wersji dokumentu zapisów zezwalających na wprowadzenie podziału miasta na tzw. jednostki pomocnicze. Decyzja zapadła podczas dzisiejszego (19 grudnia) spotkania w ratuszu.
Przypomnijmy, że dyskusja nad przyjęciem statutu dostosowanego do obowiązujących przepisów trwa od wielu miesięcy. Jednak podczas sesji we wrześniu ubiegłego roku dokument został odrzucony przez radnych. Kwestią wzbudzającą największe wątpliwości części rajców był punkt zezwalający na utworzenie tzw. jednostek pomocniczych na obszarze miasta, czyli dzielnic.
Zdzisław Łakomiec, przewodniczący komisji opracowującej nowy statut Kielc przypomina, że statut to ważny dokument, który reguluje zasady funkcjonowania gminy, prezydenta czy rady miasta.
– Ta wersja dokumentu nie przewiduje utworzenia jednostek pomocniczych. To oznacza, że w nowym statucie miasta nie będzie zapisów o możliwości tworzenie rad dzielnic. Radni w większości uznali, że ten punkt jest niepotrzebny. Wynika to z faktu, że obecnie nasze miasto nie jest przygotowane na takie rozwiązania. Głównie dlatego, że jest to dodatkowe obciążenie dla administracji prezydenta oraz samego ratusza. To też dodatkowe koszty związane z funkcjonowaniem rad dzielnic, na które Kielce w opinii komisji nie są obecnie gotowe. Można uznać, że komisja zakończyła swoją pracę – tłumaczy.
Zdzisław Łakomiec przypomina, że kolejnym krokiem w sprawie przyjęcia statutu jest przegłosowanie projektu uchwały w tej sprawie. To może nastąpić na styczniowej lub lutowej sesji rady miasta.
– Trudno teraz powiedzieć kiedy dokładnie to nastąpi, ponieważ wcześniej uchwała musi otrzymać opinię radców prawnych. Najprawdopodobniej uchwała zostanie przedstawiona na posiedzeniu rady miasta w lutym przyszłego roku. Myślę, że pozostali radni również zaakceptują dokument, którego obecny kształt wypracowała komisja. Aktualnie jest to ostateczna i wiążąca wersja statutu – mówi.
Za wykreśleniem ze statutu zapisów przewidujących możliwość utworzenia rad dzielnic oraz wprowadzenie podziału Kielc na dzielnice opowiedziało się czworo radnych: Piotr Kisiel, Monika Słoniewska, Zdzisław Łakomiec z PiS oraz Bożena Sieczka – radna Lewicy. Od głosu wstrzymała się jedynie Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Koalicji Obywatelskiej. W posiedzeniu komisji nie wzięli udziału Kamil Suchański – Bezpartyjni i Niezależni oraz Jarosław Bukowski – Projekt Wspólne Kielce.
Statut miasta reguluje też m.in. treść regulaminu komisji rewizyjnej rady miasta Kielce i doprecyzowuje zasady przyznawania tytułu honorowego obywatela miasta.