Motywy bożonarodzeniowe są obecne również w sztuce ludowej. Można je znaleźć między innymi w ceramice artystycznej tworzonej na północy naszego województwa, w rejonie sąsiadującym już z Mazowszem.
Wykonuje je leśnik i artysta ceramik Radosław Koniarz.
– Ludowi twórcy od dawna wykorzystywali motyw Bożego Narodzenia w swoich pracach. Szopki, które powstawały w okolicy Iłży są odpowiednio zdobione, w sposób charakterystyczny dla tego regionu. Najbardziej rozpoznawalne to iłżeckie ślimaczki, zwykle bywają umiejscowione w górnej części szopki, symbolizują niebo, albo nieskończoność. Używany jest także specjalny rodzaj szkliwa transparentnego, które przepuszcza kolor gliny oraz tlenek do barwienia. To najczęściej odcienie żółci, zieleni i brązu, które są bardzo stonowane, bliskie kolorom ziemi – tłumaczy.
Wśród najsłynniejszych twórczyń ludowych, które zajmowały się tematyką świąteczną należy wskazać Jadwigę Kosiarską. – Jej prace były bardzo proste w wyrazie, umieszczała w nich Dzieciątko Jezus w żłobie, Maryję, Józefa i trzech królów. Zazwyczaj też zdobiła swoje prace aniołami, których umieszczała na daszku stajenki – dodaje.
Szopki wykonane przez Radosława Koniarza w ostatnim czasie trafiły do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie.