Nie tylko bigos czy pierogi. W niektórych miejscowościach naszego regionu potrawą świąteczną są tarte ziemniaki z mięsem, czyli kugiel. Pojawia się on na stołach m.in. w powiecie koneckim. Jak się go przygotowuje?
Urszula Relidzyńska i Monika Lesiak z Radoszyc informują, że kugiel radoszycki ma płynniejszą konsystencję od popularnej babki ziemniaczanej. Jego tajemnicą jest długie pieczenie.
– Najważniejsze w przygotowaniu tej potrawy jest długie pieczenie i to najlepiej w chlebowym piecu. Kugiel przygotowujemy wieczorem i przez całą noc powoli się piecze, wyciągamy o godz. 5.00, czy 6.00 rano. Taki jest najlepszy. Ma złocisty kolor i wyborny smak.
Jeśli chodzi o składniki to podstawę stanowią: surowe ziemniaki, mięso (żeberka, golonka) i cebula.
– Na początku ucieramy ziemniaki jak na placki ziemniaczane, kroimy mięso, cebulę i wszystko układamy w formie warstwami – dodają gospodynie z Radoszyc.
Tradycyjnego kugla przygotowuje się również w Końskich, Czermnie, Przedborzu, a nawet w powiecie piotrkowskim. Z potrawą wiąże się zwyczaj. Przed laty, w święta przygotowywano kugiel w domu, po czym mieszkańcy zanosili go do pobliskiej piekarni, gdzie piekł się do rana. Następnego dnia, po pasterce odbierano wyrób i ciepły spożywano na śniadanie przy wspólnym stole.