Rośnie liczba kobiet zmagających się z rakiem piersi. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet.
Doktor Artur Bocian z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii informuje, że rocznie chorobę tę diagnozuje się w Polsce u ponad 22 tys. kobiet, a jeszcze 10 lat temu było to ok. 13 tys. pacjentek. W 2023 roku leczenie raka piersi rozpoczęło 907 kobiet.
– Ważna jest szybka diagnostyka, bo od niej zależy metoda leczenie. Kiedyś główną metodą była mastektomia, teraz sposobów walki z tym nowotworem jest więcej. Wykonywanych jest znacznie więcej zabiegów oszczędzających piersi. Jeśli już wykonujemy mastektomię, to jednocześnie rekonstruujemy piersi – podkreśla dr Artur Bocian. Z rakiem piersi lekarze walczą też przy pomocy chemioterapii i radioterapii.
Ten typ nowotworu diagnozuje się u kobiet w różnym wieku. Zarówno młodych, jak i po 70 roku życia. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, systematyczne wykonywanie USG i mammografii. Od listopada, z tego ostatniego badania bezpłatnie może korzystać większa grupa kobiet, bo są to panie w przedziale 45–74 lata.
– Mammografia ma za zadanie wykryć raka w stadium przedklinicznym, czyli takim, kiedy nowotwór nie jest wykrywany przez samą pacjentkę, albo przez lekarza. Wykrycie choroby we wczesnym stadium przekłada się na mniej okaleczające leczenie – mówi dr Piotr Kędzierawski, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii i koordynator zespołu ds. diagnostyki i leczenia raka piersi w ŚCO.
Dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej podkreśla, ze badanie mammograficzne jest bezpieczne, bezbolesne i trwa krótko.
– To bardzo precyzyjne badanie, dzięki któremu lekarz widzi bardzo wiele, nawet drobnych zmian. Chodzi zarówno o zmiany przednowotworowe, jak i nowotworowe – tłumaczy dr Tomasz Dróżdż.
Dodaje, że w przypadku zmian nowotworowych wykonywany jest jeszcze rezonans magnetyczny. Raka piersi można wykryć także wykonując badanie USG, ta forma diagnostyki wykonywana jest częściej u młodych pacjentek.
Najczęściej na nowotwory piersi chorują kobiety w przedziale wiekowym 55-70 lat. U młodych kobiet ten nowotwór przybiera postać bardzo agresywną, więc wczesne wykrycie choroby może uratować życie.