51 operacji z wykorzystaniem robota medycznego wykonali już lekarze z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Na razie zabiegi przeprowadzane są przez czterech specjalistów z tej kliniki, ale kolejni medycy już przechodzą szkolenia.
Kierujący jednostką, dr Jarosław Jaskulski podkreśla, że robot jest niezwykle precyzyjny, a operacje, w których jest wykorzystywany są obciążone mniejszym ryzykiem powikłań, podczas zabiegu pacjenci tracą mniej krwi i szybciej dochodzą do zdrowia.
– Użycie systemu robotowego da Vinci pozwala przeprowadzić operacje radykalnej prostatektomii w sposób bardziej bezpieczny, co daje możliwość szybszej rekonwalescencji. Pacjenci po tym zabiegu drugiego dnia mogą już chodzić, mogą jeść a za dwa, trzy dni wypisywani są do domu – mówi dr Jarosław Jaskulski.
Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, prof. Stanisław Góźdź podkreśla, że zabiegi wykonują doświadczeni specjaliści, którzy od lat specjalizują się w prowadzeniu skomplikowanych operacji metodą laparoskopową.
– Trzeba pamiętać, że robot jest narzędziem medycznym, a za nim stoi człowiek, konkretny lekarz, który wykonuje zabieg – podkreśla prof. Stanisław Góźdź.
Dyrektor ŚCO przypomina, że w kierowanej przez niego placówce powstało Centrum Chirurgii Robotowej Ziemi Kieleckiej. Do wykonywania zabiegów z wykorzystaniem robota przygotowują się także lekarze z innych oddziałów i klinik. Chodzi między innymi o otolaryngologów, ginekologów i chirurgów.
– Wszystkie kliniki zabiegowe są przygotowane na to, żeby wkroczyć w chirurgię robotową. W tę stronę idzie chirurgia, dlatego szkolą się kolejne zespoły lekarzy – mówi prof. Stanisław Góźdź.
Pierwsze operacje z asystą robota przeprowadzono w Świętokrzyskim Centrum Onkologii we wrześniu.
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jeden rodzaj operacji urologicznych, czyli operacje radykalnej prostatektomii oraz operacje nowotworu błony śluzowej macicy i raka jelita grubego.