W 14 placówkach kulturalnych województwa świętokrzyskiego powstał system komunikacji, tzw. Niebieska Strefa, która wspiera osoby ze specjalnymi potrzebami. Dziś (28 grudnia) kielecki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu podsumował trwający od dwóch lat projekt.
Paulina Papka, prezes oddziału KTA informuje, że w ramach projektu przeszkolona została kadra zatrudniona w tych placówkach kulturalnych, a w samych budynkach zainstalowano pewne ułatwienia, które pomogą osobom w spektrum autyzmu.
– W tych instytucjach znajdują się pewne oznaczenia, które pokazują jak np. kupić bilet, czy gdzie zostawić wierzchnie okrycie. Kolejne ułatwienie dla osób w spektrum autyzmu, czy nawet osób bardzo nieśmiałych, to tablice merytoryczne. Są one dla osób, które mają trudności komunikacyjne, a dla których największą barierą jest zainicjowanie kontaktu z innym człowiekiem. Na tych tablicach zamontowane są karty magnetyczne i jeżeli dana osoba nie chce komunikować się z drugą osobą, wówczas odczepia z tablicy kartę i podaję ją np. w kasie. Wówczas kasjerka bez konieczności odzywania się do klienta, sprzedaje mu bilet, wyjaśnia Paulina Papka.
Zwieńczeniem całego projektu jest spektakl Niko, czyli historia o chłopcu w spektrum autyzmu. To opowieść o lęku przed samotnością, podejmowaniu trudu poznania nowych osób i potrzebie akceptacji, a obejrzeć go można w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, mówi Aleksandra Niemczyk ze Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.
– Spektakl z jednej strony przeznaczony jest dla osób ze spektrum autyzmu, a z drugiej, mówi o tym spektrum. Myślę, że to jest bardzo wzruszająca historia i każdy powinien ją zobaczyć. To spektakl uniwersalny, na który każdy rodzic powinien zabrać swoje dziecko, by porozmawiać o empatii i drugim człowieku. My nie wiemy, czy taki Niko nie mieszka za naszą ścianą, mówi Aleksandra Niemczyk.
Niebieskie Strefy powstały m.in. Filharmonii Świętokrzyskiej, Teatrze im. Stefana Żeromskiego, Kieleckim Centrum Kultury, Poczytalni na Dworcu Autobusowym w Kielcach, Kinie Moskwa, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Zabawek i Zabawy, a także w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach i Muzeum Archeologicznym w Wiślicy.
Projekt Niebieska Strefa sfinansował Narodowy Instytut Wolności. Jego koszt, to ponad 500 tys. zł.