Nowy Rok to dla wielu z nas czas postanowień. Czy warto je mieć i jak w nich wytrwać?
Psycholog Agnieszka Kania, wicedyrektor Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach podkreśla, że najważniejsze jest, aby kierowała nami chęć do zmian.
– Jeżeli tak do tego podchodzimy i mamy taką potrzebę, to rzeczywiście nowy rok jest dobrym czasem na zmiany. Koniec starego roku jest czasem podsumowań, które mogą nas motywować do rozpoczęcia czegoś nowego – podkreśla.
Bardzo ważne jest konkretne sformułowanie celów.
– Jeżeli chcemy więcej czytać książek, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie o ile więcej oraz po jaki gatunek, bądź gatunki chcemy sięgać. Jeżeli chcemy zadbać o zdrowy tryb życia to musimy się zastanowić, co będzie dla nas odpowiednim wskaźnikiem. Czy chcemy zmienić sposób odżywiania się, czy też chcemy wprowadzić do naszego życia więcej aktywności – radzi.
Psycholog dodaje, że należy określać sobie realne cele. Przykładem może być chęć schudnięcia 40 kilogramów. Ważne, aby osoba, która podejmuje się tego wyzwania ustaliła sobie cele szczegółowe i wskazała konkretne daty ich realizacji. Tym samym można zaplanować, że pod koniec stycznia na wadze będzie minus pięć, a nie minus 15 kilogramów.
– Jeżeli nie będziemy mieli takiego celu szczegółowego, to to, co jest tak daleko do osiągnięcia może nas bardzo mocno zniechęcać – mówi Agnieszka Kania.
Psycholog dodaje, że jeżeli jest to już kolejna próba wytrwania w postanowieniu, to warto zastanowić się, kto mógłby pomóc mi w osiągnięciu celu. Może to być ktoś bliski, psycholog lub dietetyk.