Mija rok odkąd Piekoszów przyjął prawa miejskie. Jak informuje Zbigniew Piątek, burmistrz Piekoszowa, przez ostatnie 12 miesięcy udało się zrealizować wiele inwestycji, głównie drogowych.
– Prawa miejskie na pewno pomagają w zmianie wizerunku, chociażby dlatego, że mamy możliwość pozyskania pieniędzy nie tylko na tereny obszarów wiejskich, ale w tej chwili również na tereny miejskie. W 2023 roku zmieniło się dużo w zakresie infrastruktury drogowej. Ponadto wybudowaliśmy kanalizację w miejscowości Janów, dla mieszkańców Gałęzic nowy wodociąg. Wybudowaliśmy też nowe ujęcie wody – wylicza burmistrz.
W 2023 roku budżet Piekoszowa na inwestycje wynosi 30 mln zł, a na 2024 rok ponad 44 mln zł. Dlatego jak mówi Zbigniew Piątek, przed miastem i gminą stoi wiele wyzwań i inwestycji.
– Największe zapotrzebowanie jest na infrastrukturę drogową. W 2024 roku przebudujemy cztery odcinki dróg. Mamy już na te inwestycje podpisane umowy. Chodzi o ulicę Panoramiczną i Dworską w Rykoszynie, drogę gminną w miejscowości Wesoła oraz drogę w miejscowości Brynica – Julianów. W budżecie zaplanowaliśmy również środki na przebudowę drogi Jaworznia – Gniewce i niebawem na tę inwestycję ogłosimy przetarg – dodał Zbigniew Piątek.
Ponadto w 2024 roku we wszystkich domach na terenie miasta i gminy Piekoszów zamontowane zostaną nowe, elektroniczne wodomierze.
Piekoszów istniał w 1337 roku i był parafią zasiedloną przez 240 osób. W roku 1423 Piekoszów nosił nazwę Pąkossów, w 1511 Pyckoschów, w 1521 Pyakoschów, a od roku 1694 roku już w dzisiejszym brzmieniu.
Wieś należała w XVI wieku do Tarłów. W 1705 roku trafił tu obraz łaskami słynący Matki Bożej z Dzieciątkiem. Stara świątynia, niszczejąc stwarzała bardzo poważne niebezpieczeństwo dla pielgrzymów. Nowa, budowana od 1807 roku, została konsekrowana 2 czerwca 1884 roku przez biskupa sandomierskiego Antoniego Sotkiewicza.