Kim był Mieszko Ślepy? Kiedy odzyskał wzrok? Odpowiedzi na te pytania poznają państwo w kolejnym odcinku księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka.
Emisja na antenie Radia Kielce we wtorek, 2 stycznia, o godz. 20.50.
Księga druga poświęcona jest dziejom Polski piastowskiej od czasów najdawniejszych. Poznajemy kojonych władców. Tym razem jeden z narratorów, Mateusz, wyjaśnia, że po Siemowicie panuje Lestek IV.
Prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomina, że trzej Lestkowie panowali między dziećmi Grakcha a Popielem a zostało to opisane w księdze pierwszej.
– Także wywodzili się z niskiego stanu, ale wsławili się sukcesami wojskowymi. Przypomnę, że Lestek I pokonał Aleksandra Wielkiego. Lestek II był zapamiętałym rycerzem i po uporaniu się z wrogami zewnętrznymi, ćwiczył oręż z miejscowymi przeciwnikami, natomiast Lestek III pokonał Juliusza Cezara i Krassusa. Zatem Lestek IV jest Lestkiem Piastowicem i po nim panuje Siemomysł – tłumaczy.
Historyk zaznacza, że na temat tych dwóch ostatnich władców Wincenty Kadłubek niewiele się rozpisuje. Za to w większym zakresie przedstawia syna Siemomysła, Mieszka Ślepego, który po skończeniu siedmiu lat odzyskał wzrok i wykazał się dużą samodzielnością.
– Po tym okresie zaślepienia, zawarł małżeństwo z księżniczką czeską, Dobrawą – chrześcijanką, która doprowadziła do chrztu pierwszego króla polskiego. Mieszko nie był królem, ale pierwszemu chrześcijańskiemu władcy, kronikarz nie chciał przyznać niższej rangi niż jego przodkom, wcześniej wymienionym – dodaje.
Wincenty Kadłubek wyjaśnia symboliczne znaczenie ślepoty Mieszka, a także interpretuje znaczenie imienia tego władcy.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na portalu Radia Kielce: wielkaliteratura.online.