Piękna, ciepła, pełna zabytków i zachwycających dech w piersiach krajobrazów. To Chorwacja, jaką zna większość turystów, a jakie są inne twarze tego kraju?
O tym w książce „Fjaka. Sezon na Chorwację” pisze Aleksandra Wojtaszek, która po godzinie 20 będzie gościem programu „Wieczór z literaturą”.
– Znamy chorwackie lato. To takie dosłowne i to metaforyczne. Wiemy, że to piękny kraj, zazwyczaj znamy jego smaczne jedzenie, dobre wino. W Chorwacji dziedzictwo kulturowe jest niezwykle bogate, możemy spacerować po ruinach rzymskich, możemy obserwować wczesnośredniowieczne kościoły. Znamy Chorwację piękną, bogatą i ciekawą, a moja książka zaczyna się wtedy, kiedy kończy się lato i zaczynają się problemy – mówi w rozmowie z Radiem Kielce Aleksandra Wojtaszek.
Autorka, opisując Chorwację pokazuje wiele jej stron, pisze o muzyce, literaturze. Czytając „Fjakę” możemy poznać także historię i fenomen miłości kibiców do Hajduka Split, to także opowieść o weteranach wojennych, szwaczkach z zamykanych zakładów, a także języku i chorwackich przekleństwach.
– Chorwaci, kiedy poznają Polskę i polski język, są trochę rozczarowani, że nasz repertuar przekleństw jest mało fantazyjny. Te chorwackie są zdecydowanie bardziej fantazyjne i mieszają różne sfery, bardzo naruszają tabu – opowiada Aleksandra Wojtaszek.
Jak podkreśla, nie wyobrażała sobie napisania książki o Chorwacji bez zamieszczenia w niej tekstu o języku. We „Fjace” znajdziemy także opis turystów zwiedzających Dubrownik śladami „Gry o tron” i historię wampirów z Istrii. Jest polityka, a także historia konfliktów wstrząsających tym krajem.
Aleksandra Wojtaszek jest bałkanistką, dziennikarką i tłumaczką. Ma doktorat z literaturoznawstwa, wykłada w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka „Fjaka” otrzymała Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka oraz znalazła się w finale konkursu Grand Press na Książkę Reporterską Roku 2023.