Potomkowie przesiedleńców oraz ofiar totalitarnego, sowieckiego reżimu, dla polskich repatriantów, coraz częściej nowym domem stają się Kielce. Tylko w ubiegłym roku, do ratusza trafiło 50 wniosków w sprawie osiedlenia się w stolicy regionu świętokrzyskiego od potomków Polaków, żyjących dotychczas na wschodzie Europy lub w Azji Centralnej.
W porządku styczniowej sesji rady miasta pojawi się projekt uchwały określającej formę, wysokość oraz tryb pomocy, która ma przysługiwać osobom, decydującym się na osiedlenie w Kielcach. Marcin Januchta, rzecznik prezydenta miasta wyjaśnia, że przygotowany dokument stanowi aktualizację obowiązującej do tej pory uchwały, która została przyjęta w lutym 2021 roku.
– W uchwale, która zostanie przedstawiona radnym na najbliższej sesji, znajduje się zapis mówiący o zobowiązaniu władz miasta do udzielenia możliwości osiedlania się co najmniej raz na trzy lata, repatriantowi wraz z rodziną. Do tej pory taki zapis nie istniał. Dodatkowo, w dokumencie zapisano, że prezydent po przyjęciu uchwały wyda zarządzenie, na mocy którego powołana zostanie komisja oceniająca wnioski repatriantów chcących zamieszkać w Kielcach – tłumaczy.
Marcin Januchta dodaje, że do Kielc przybywają głównie repatrianci z Kazachstanu. W poprzednich latach zdarzało się, że do urzędu miasta trafiało rocznie około 70 wniosków.
– Każdy z wniosków jest analizowany. Z kolei zapis mówiący o zobowiązaniu miasta do przyjęcia w ciągu trzech lat rodziny repatriantów będzie doprecyzowaniem – dodaje Marcin Januchta.
Urząd miasta zaznacza, że analiza pism od kandydatów na repatriantów pokazuje, że większość z nich nie ma żadnych związków z Kielcami, a wnioski wysyłają do wszystkich dużych miast w Polsce. Wynika to z większej podaży lokali komunalnych, łatwiejszego dostępu do rynku pracy, większej anonimowości, dzięki czemu przybycie uprzywilejowanych imigrantów ze wschodu nie budzi negatywnych emocji i jest akceptowalne społecznie.
Dotychczas w Kielcach nowy dom znalazło kilkanaście osób. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ratusz byli to:
· 1999 r. – rodzina (3 osoby) na zaproszenie miasta,
· 2000 r. – jedna osoba, emeryt na zaproszenie miasta,
· 2007 r. – rodzina (3 osoby ) na zaproszenie osoby prywatnej,
· 2008 r. – dwie osoby (mężczyzna i kobieta) na zaproszenie osób prywatnych,
· 2017 r. – jedna osoba (kobieta) na zaproszenie miasta (przybyła do Kielc w roku 2019).
· 2020 r. – dwie osoby na zaproszenie osób prywatnych,
· 2021 r. – cztery osoby na zaproszenie członka rodziny (który osiedlił się w Kielcach w ramach repatriacji w 2020 r.),
· 2022 r. – rodzina (cztery osoby) na zaproszenie miasta.