Niepotrzebny dowód osobisty, wystarczy aplikacja – od nowego roku obowiązują nowe zasady w egzaminach na prawo jazdy.
Najważniejszą zmianą dotyczącą osób, które przystąpią do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, wydaje się ta dotycząca legitymacji w czasie egzaminu – mówi Paweł Pawlik, instruktor nauki jazdy.
– Do tej pory egzaminator sprawdzał tożsamość zdającego na podstawie fizycznego dokumentu, zwykle dowodu osobistego. Od 1 stycznia te możliwości się zwiększą – zdający będzie mógł okazać jedynie aplikację mObywatel – mówi.
Również zauważalna jest zmiana dotycząca przebiegu samego egzaminu praktycznego.
– Jeżeli osoba zdająca nie popełni rażącego błędu w trakcie jazdy, egzaminator nie jest zobowiązany do natychmiastowego poinformowania jej o negatywnym wyniku – wyjaśnia Paweł Pawlik, instruktor nauki jazdy.
Oznacza to, że w przypadku dwukrotnego nieprawidłowego wykonania polecenia przez zdającego, egzaminator nie ogłosi negatywnego wyniku od razu, jedynie poinformuje o popełnionych błędach. Sama decyzja zostanie podana dopiero po powrocie do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
Dotychczas częstą praktyką było przerywanie jazdy natychmiast. W efekcie zmian zdający będą teraz mogli spokojnie dokończyć jazdę.
Innowację wprowadzono także przy obsłudze pojazdu, konkretniej pokazania w nim oświetlenia. Do tej pory zdający przy wylosowaniu światła przeciwmgłowego musiał pokazać jedynie to znajdujące się z tyłu samochodu, natomiast teraz – jeśli auto jest w nie wyposażone – będzie musiał pokazać także przednie światło przeciwmgłowe. Mniej restrykcyjnie z kolei będzie na placu manewrowym – tu w przeciwieństwie do dotychczasowych zasad, egzaminowany nie może zostać oblany za potrącenie pachołka na placu manewrowym między zadaniami, czyli po zakończeniu jazdy na łuku a podjazdem na wzniesienie.
Nowe regulacje dotyczą też egzaminu na prawo jazdy kategorii A.
– Egzaminator nie będzie mógł kierować pojazdem w trakcie egzaminu, lecz zajmie miejsce pasażera, by skupić się na obserwowaniu motocyklisty – mówi Paweł Pawlik. Dodaje, że w przypadku kieleckiego ośrodka ruchu drogowego ta zmiana wiele nie wnosi, ponieważ dotychczas takie też były praktyki.
Dodatkowo, egzamin może zakończyć się wynikiem negatywnym z powodu „nieprawidłowego sposobu wykorzystania stroju”. Oznacza to, że zdający powinien dobrze wyposażyć się na jazdę – przede wszystkim posiadać kask, ale też kombinezon składający się z górnej i dolnej części, odpowiednie obuwie oraz rękawiczki.